Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Darmowy wyjazd do sanatorium. Wystarczy spełnić kilka warunków
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 06.04.2024 19:16

Darmowy wyjazd do sanatorium. Wystarczy spełnić kilka warunków

Sanatorium
Fot. EastNews-MAREK BAZAK

Marzeniem wielu osób jest możliwość pobytu w ośrodku uzdrowiskowym. To pragnienie dotyczy nie tylko osób starszych, ale także tych, którzy borykają się z różnymi problemami zdrowotnymi. Poprzez spełnienie określonych warunków, możliwe jest skorzystanie z takiego wyjazdu za darmo.

Sanatoria w Polsce

Sanatoria stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Za sprawą programu "Sanatorium miłości" cieszą się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie obiekt, w którym go kręcono. Oprócz tego istnieje wiele miejsc, na które warto zwrócić uwagę. Z niektórych z nich można korzystać bez ponoszenia kosztów.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje darmowe turnusy rehabilitacyjne w sanatoriach. Oprócz zakwaterowania, zapewniają wyżywienie oraz rehabilitację. Aby z tego skorzystać konieczne jest spełnienie określonych kryteriów i dostosowanie się do wyznaczonych terminów. Ten program adresowany jest głównie do osób borykających się z konkretnymi schorzeniami.

Bezpłatny pobyt w sanatorium można otrzymać między innymi w przypadku zagrożenia długotrwałą niezdolnością do pracy. Wystarczy być aktywnym zawodowo i być objętym ubezpieczeniem ZUS, otrzymywać zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne lub pobierać rentę okresową z powodu niezdolności do pracy. Szczególny nacisk kładzie się na choroby układu krążenia. Kluczowe jest, aby lekarz w zaświadczeniu lekarskim potwierdził, że pobyt w uzdrowisku pomoże nam odzyskać siły do pracy.

Zobacz też: Darmowe przejazdy, kina i uzdrowiska dla seniorów. Jest jeden warunek

Gdzie można pojechać do sanatorium za darmo?

Podczas pobytu w sanatorium będziemy cieszyć się nie tylko wizytą w pięknym miejscu, ale przede wszystkim rehabilitacją i pomocą w odzyskaniu sprawności fizycznej i psychicznej. Taki wyjazd może trwać nawet 24 dni, a na przyjezdnych czekają relaks, zabiegi, długie spacery, natura i spokój. W jakich obiektach znajdziemy to bezpłatnie?

Ośrodki, które zawarły umowy z ZUS, można znaleźć zarówno w większych miastach, w górach, jak i nad morzem. Na liście znajdują się między innymi:

 • Centrum Reumatologii i Rehabilitacji Sp. z o.o. w Bydgoszczy,
 • Uzdrowisko Wieniec Sp. z o.o,
 • Nadmorskie Centrum Opieki Zdrowotnej "BURSZTYN" Sp. z o. o w Stegnie,
 • Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe "Ustroń" S.A,
 • Ośrodek Terapii GRUNWALD Stanisław Bojkowski,
 • Uzdrowisko Kamień Pomorski S.A,
 • Uzdrowisko Rymanów S.A.,
 • VitalMed GROUP Sp. z.o.o. w Ustroniu,
 • Centrum Kardiologiczne „Pro Corde” Sp. z o.o.,
 • PZU Zdrowie S.A. Oddział Centra Medyczne w Radomiu,
 • SOL Sp. z o.o. Sp. j. w Warszawie,
 • Centrum Promocji Zdrowia „Sanvit” Sp. z o.o. Oddział Iwonicz-Zdrój Sanatorium Uzdrowiskowe,
 • Instytut Zdrowia Człowieka Sp. z o.o. w Warszawie.
   

Co spakować do sanatorium?

Podczas pakowania na pobyt w sanatorium należy postawić przede wszystkim na wygodę i funkcjonalność ubrań. Podstawę stanowić będą swobodne, sportowe stroje, idealne do wykonywania zabiegów i ćwiczeń. Warto także pamiętać o stroju kąpielowym, szlafroku i obuwiu na basen oraz zabiegi. Seniorzy korzystający z kijków powinni zabrać wygodną kurtkę oraz solidne buty trekkingowe.

Niezbędny będzie też mały plecak na drobne rzeczy. Ponadto, warto spakować strój wieczorowy na ewentualne wyjścia. Przed pakowaniem należy upewnić się, że mamy przy sobie dokumenty tożsamości, legitymację emeryta-rencisty oraz skierowanie na turnus sanatoryjny. Niezbędne jest także zebranie pełnej dokumentacji medycznej oraz zapasów leków, ponieważ ośrodki nie zapewniają stałego dostępu do nich.
 

Źródło: podroze.wprost.pl, zus.pl