Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Darmowe przejazdy, kina i uzdrowiska dla seniorów. Jest jeden warunek
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 05.04.2024 18:21

Darmowe przejazdy, kina i uzdrowiska dla seniorów. Jest jeden warunek

Sanatorium
Fot. ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Nie każdy wie, że seniorom przysługuje darmowa komunikacja miejska, zniżki w kinach, teatrach czy innych atrakcjach. Zasłużona emerytura to w końcu idealny czas, aby poznawać uroki Polski. Aby seniorzy nie spędzali biernie czasu w domu powstała specjalna inicjatywa.

Jest tylko jedno kryterium, które uprawnia do skorzystania ze zniżek nie tylko z instytucji kultury, ale też na przykład z sanatoriów i uzdrowisk. Wyjaśniamy, kto może je zdobyć i jaki warunek należy spełnić.

Darmowe przejazdy, kina i uzdrowiska dla seniorów. Ogólnopolska Karta Seniora

Polscy seniorzy mogą wiele zyskać dzięki Ogólnopolskiej Karcie Seniora, która stanowi formę karty zniżkowej. Jej głównym celem jest zachęcanie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i odkrywania uroków swojej najbliższej okolicy lub nawet całego kraju.

Karta oferuje zniżki między innymi w kinach, teatrach, kawiarniach, salonach fryzjerskich, sanatoriach, uzdrowiskach, a nawet sklepach spożywczych. Ogólnopolska Karta Seniora jest wydawana bezpłatnie już w 210 gminach i miastach. Honoruje ją ponad 3000 miejsc.

Warto jednak wspomnieć, że Ogólnopolska Karta Seniora to nie jedyny przywilej, z którego mogą skorzystać. Emeryci w Polsce mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej, jeśli osiągnęli odpowiedni wiek.

Co jest za darmo 70 roku życia? Darmowa komunikacja miejska dla seniorów

Osoby, które ukończyły 70 lat mogą korzystać z komunikacji miejskiej za darmo. Wystarczy, że podczas kontroli osoba uprawniona do bezpłatnych przejazdów przedstawi legitymację emeryta, dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający jej wiek.

W niektórych miastach jeszcze większa liczba seniorów może korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Wszystko dlatego, że granica wieku jest niższa.
 

W tych miastach emeryci mają zniżki na atrakcje i przejazdy

We Wrocławiu, Lublinie i Bydgoszczy granica wieku dla darmowej komunikacji miejskiej została obniżona do 65 lat. Oznacza to, że mężczyźni, którzy osiągną ten wiek, będą mogli korzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską.

Dla kobiet, których wiek emerytalny wynosi 60 lat, istnieje możliwość ubiegania się o 50% zniżki na przejazdy komunikacją miejską. To oznacza, że można podróżować taniej, aż do momentu, kiedy będzie można korzystać z komunikacji miejskiej zupełnie za darmo.


Źródło: biznesinfo.pl, wiadomosci.onet.pl
 

Zobacz też: “Zdjęcie jest ważniejsze”. Pokazał, co wyprawiają turyści w Tatrach