Turysci.pl Poradnik podróżnika Czy można używać telefonu na pokładzie? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż myślisz
fot. Benoit Daoust/Shutterstock

Czy można używać telefonu na pokładzie? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż myślisz

27 maja 2024
Autor tekstu: Redakcja Turyści

Przed każdym lotem załoga pokładowa przypomina i apeluje do pasażerów na temat włączenia trybu samolotowego w telefonie. Wiele osób zastanawia się jednak, po co jest takie rozwiązanie. Jak się okazuje, są sytuacje, kiedy na pokładzie jest nawet internet.

Czy można korzystać w samolocie z telefonu?

Korzystanie w samolocie z telefonu nie jest zabronione pod jednym warunkiem-włączenia trybu samolotowego. Bez możliwości dzwonienia czy korzystania z danych komórkowych można bez problemu oglądać pobrane wcześniej filmy i seriale, słuchać muzyki, przeglądać galerię zdjęć czy grać w gry.

Smartfony mogą być włączone w trakcie startu i lądowania, jednak transmisję ich danych muszą być ograniczone. Jest jednak sposób, by móc nadal cieszyć się kontaktem z bliskimi np. poprzez komunikator Whatsapp czy Messenger.

Internet na pokładzie samolotu

W “droższych” liniach lotniczych, jak i na dłuższych trasach, czesto za darmo lub za małą opłatą dla pasażerów jest dostępny internet. Jeśli ktoś spodziewa się możliwości oglądania YouTube czy pracy zdalnej - mamy złe wieści, udostępniane dane komórkowe pozwolą jedynie na przesyłanie wiadomości poprzez komunikator tj. Viber, Whatsapp czy Messenger.

Niemniej, jest to możliwe. Przed lotem warto sprawdzić, czy linia lotnicza ma w swojej ofercie takie usługi. Warto też zapytać załogę pokładową. Czasami można się mile zaskoczyć.

Dlaczego w samolocie nie można korzystać z danych komórkowych?

Jeszcze kilka lat temu na czas startu i lądowania należało wyłączyć telefony. Dopiero po osiągnięciu przez maszynę wysokości ok. 10 tys. metrów, można było włączyć swoje urządzenia.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego zakazała korzystania z danych komórkowych, wykonywania połączeń czy Bluetooth ze względu na możliwe zakłócenia w komunikacji między pilotami a kontrolerami ruchu lotniczego.Telefony emitowały trzaski, szumy i inne niepożądane dźwięki, które mogły doprowadzić do katastrofy w kluczowym dla przebiegu lotu momencie.

Czytaj więcej: To była miłość od pierwszego wejrzenia. Polacy w mig zakochali się w tej wyspie

Wybudują 7,5-kilometrowe “metro” w dużym mieście. Wcale nie chodzi o Warszawę
Najpopularniejsze pułapki na turystów w Europie. To dzieje się też w Polsce
Obserwuj nas w
autor
Redakcja Turyści
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy