Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Wybudują 7,5-kilometrowe “metro” w dużym mieście. Wcale nie chodzi o Warszawę
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 27.05.2024 06:04

Wybudują 7,5-kilometrowe “metro” w dużym mieście. Wcale nie chodzi o Warszawę

Łódź
fot. Michael715 / Shutterstock

Metro jest standardem w wielu europejskich miastach, nawet tych mniejszych. W Polsce obecnie tego typu rodzaj transportu funkcjonuje w Warszawie. Jak się okazuje, niebawem może się to zmienić.

Tunel średnicowy pod Łodzią

W środę 15 maja minister infrastruktury Dariusz Klimczak podczas wizyty na budowie w Łodzi ogłosił "rewolucję w połączeniach kolejowych w całej Polsce". 

- Udało nam się wybrnąć ze wszystkich trudności, podpisać dwa ważne aneksy, na finansowanie umocnienia gruntów pod kamienicami w Łodzi. Będzie można przystąpić do budowy kolejnego odcinka tunelu. Znaleźliśmy 171 mln zł i możemy ze spokojem patrzeć na tę inwestycję - powiedział Klimczak. Minister dodał, że drugi aneks do umowy dotyczy harmonogramu budowy i wyznacza termin jej zakończenia na czerwiec 2026 r. - przekazał minister. 

"Najważniejsza inwestycja kolejowa w Polsce"

- To najważniejsza inwestycja kolejowa w Polsce. Ma kluczowe znaczenie dla transportu, da możliwość zwiększenia liczby pociągów jadących przez Łódź. W czerwcu 2026 r. nabierze sensu wielka inwestycja, jaką była budowa dworca Łódź Fabryczna - dodał minister.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska dodała, że "tunel zaciera granice rozbiorowe". - Skonsoliduje transport w Łodzi, a obraz komunikacyjny miasta, który pozostawiał bardzo dużo do życzenia, będzie wyglądał zupełnie inaczej. Mam nadzieje, że to jest już ostateczny termin otwarcia tunelu - poinformowała. 

300 pociągów na dobę

Jest się z czego cieszyć. Jak przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak, tunel pod Łodzią sprawi, że będzie można uruchomić nawet 300 pociągów na dobę. 

Czytaj więcej: Zapomnij o mące, najlepsze naleśniki zrobisz zupełnie inaczej. Są cudownie puszyste

- Tunel średnicowy włączy Łódź do sieci połączeń międzynarodowych. Łódź zyska należne jej miejsce na kolejowej mapie Polski - tłumaczył Malepszak. 
Tunel będzie mieć ok. 7,5 km długości i znajdować się od 14 do 24 m pod miastem.

Czytaj więcej:  Nowa atrakcja za miliony. Tę zapomnianą miejscowość na Mazurach znów odwiedzą tłumy