Turysci.pl > Polska > Czarna seria w Tatrach. Nie żyje turysta poszukiwany od wczoraj
Ania Radke
Ania Radke 11.01.2022 09:24

Czarna seria w Tatrach. Nie żyje turysta poszukiwany od wczoraj

mountains-g789317107 1280
fot. Pixabay/ WaSZI

Tragiczny finał poszukiwań w Tatrach Zachodnich. Ratownicy znaleźli ciało 46-latka po północy w Dolinie Jarząbczej. Mężczyzna poszukiwany był od wczorajszego wieczora.

Czarna seria w Tatrach trwa. Niedawno informowaliśmy o śmierci trzech osób, które w ubiegły weekend wybrały się na Gerlach, a dzisiaj media obiegła informacja o śmierci kolejnego turysty.

Kolejna tragedia w Tatrach

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wczoraj wieczorem otrzymali informację, że mężczyzna nie wrócił z samotnej wycieczki, na którą wybrał się jeszcze w niedzielę.

Natychmiast przystąpiono do poszukiwań, których finał okazał się jednak tragiczny. Ciało 46-letniego mężczyzny znaleziono po północy w Dolinie Jarząbczej.

W akcji poszukiwawczej brało udział 11 ratowników TOPR, którzy użyli między innymi dronów, a także sprzętu do lokalizacji telefonów komórkowych.

Ratownicy w miniony weekend interweniowali 20 razy

Jak poinformował RMF24 ratownik dyżurny TOPR Rafał Mikler, dla TOPR-u miniony długi weekend był bardzo pracowity. Przez trzy dni odnotowano aż 20 wypraw ratunkowych, w których ratowano 27 osób.

- Większość tych zdarzeń następowała w wyniku poślizgnięć - dodał. - Ratownicy podczas akcji często musieli korzystać ze śmigłowca.

Warunki w Tatrach

Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że również dzisiaj warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne. Jak wskazuje, w większości miejsc jest bardzo ślisko - zalegający na szlakach śnieg jest twardy i zmrożony. Powyżej 2000m n.p.m. pokrywa go dodatkowo gruba warstwa lodu.

Poruszanie się w partiach graniowych może dodatkowo utrudniać również silny wiatr.

- Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim - informuje TPN.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF24, TPN

Tagi: Góry Zakopane