Co Polacy myślą o Gubałówce? „Pozytywne miejsce na obiad, płatny szlak to porażka"
Pan Paweł wybrał się na wycieczkę na Gubałówkę, a swoje wrażenia z tej wycieczki opisał w opinii w Mapach Google. Sam szczyt wspomina bardzo przyjemnie, problemem jednak okazał się szlak, który na niego prowadzi. Turyście nie przeszkadzał obowiązek opłaty, a wszechobecne śmieci.
Gubałówka jest jednym z najpopularniejszych miejsc, które odwiedzają turyści przyjeżdżający w Tatry. Wejście na ten szczyt jest stosunkowo łatwe, dostępne również dla dzieci, a dotrzeć tam można zarówno kolejką, jak i szlakiem.
Popularna trasa na Gubałówkę obecnie nie funkcjonuje jako oficjalny szlak górski, a zarządcy terenu pobierają opłaty od wędrujących turystów . Wydawać by się mogło, że skoro trasa nie jest darmowa, to na pewno jest zadbana. Zdaniem pana Pawła jednak wygląda to niestety inaczej.
Jeden z użytkowników zwraca uwagę na jeszcze jedną wadę - zapachy. W opinii sprzed 2 tygodni przeczytać możemy o „smrodzie przypalonych oscypków i innych potraw" oraz wszechobecny dym.
Jak polscy turyści oceniają Gubałówkę?
Na Mapach Google pojawiła się opinia pana Pawła, który 23 maja opisał swoją wędrówkę na Gubałówkę. Popularny szczyt opisał jako dobre „miejsce na obiad czy kawę" . Z pewnością z tym opisem zgodzi się większość turystów, jednak autor komentarza ma też pewne uwagi.
Płatny szlak określił jako „porażkę". Zaznaczył, że nie chodzi mu w tym miejscu jednak o sam fakt pobierania opłaty, a raczej o jego stan, wygląd i sterty śmieci, które zobaczył po drodze.
– Przynajmniej za to [opłatę - przyp. red.] szlak powinien być sprzątnięty z plastikowych kubeczków i butelek po piwie, które walają się wszędzie – czytamy w opinii.
Po przejrzeniu większej liczby komentarzy okazuje się, że wady w trasie prowadzącej na Gubałówkę widzi więcej turystów. Warto tu zaznaczyć, że na szczyt prowadzi kilka szlaków, a piechurzy zwykle nie precyzują, o której ścieżce mówią. Najczęściej wybierane przez lata były jednak trasy prowadzące przez tereny prywatne - wzdłuż torów kolejki PKL czy przez Gładkie.
Użytkownik posługujący się nickiem „ciasteczko" wejście na Gubałówkę opisuje jako „ słabo oznaczone ". Zauważa jednak, że po dotarciu na szczyt, cały wysiłek włożony we wspinaczkę rekompensują piękne widoki.
Większość opinii na Google Maps o Gubałówce jest jednak pozytywnych. Ogólna ocena wynosi 4,6 na 5 gwiazdek, a oceny 1-2 stanowią zdecydowaną mniejszość. Turyści doceniają unikalny klimat tego miejsca, mnogość atrakcji, pozytywny gwar oraz przepiękne widoki.
Gubałówka, dzięki możliwości wjazdu na nią kolejką PKL, stanowi też atrakcyjne miejsce odwiedzin dla turystów podróżujących z dziećmi czy całymi rodzinami. Można się tam dostać łatwo, prosto z Zakopanego, za niewielką cenę i bardzo szybko.
Cennik kolejki PKL prowadzącej na Gubałówkę w sezonie niskim prezentuje się następująco:
-
Bilet normalny (turyści w wieku 27-64) - góra-dół - 23 zł;
-
Bilet normalny (turyści w wieku 27-64) - w jedną stronę - 17 zł;
-
Bilet ulgowy (turyści w wieku 5-26, 65+) - góra-dół - 19 zł;
-
Bilet ulgowy (turyści w wieku 5-26, 65+) - w jedną stronę - 14 zł.
W sezonie wysokim ceny są nieco wyższe:
-
Bilet normalny (turyści w wieku 27-64) - góra-dół - 25 zł;
-
Bilet normalny (turyści w wieku 27-64) - w jedną stronę - 19 zł;
-
Bilet ulgowy (turyści w wieku 5-26, 65+) - góra-dół - 21 zł;
-
Bilet ulgowy (turyści w wieku 5-26, 65+) - w jedną stronę - 16 zł.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Źródło: Google Maps/opinie