Turysci.pl
Turyści mogą mieć nowe możliwości transportu na Hel

fot. wikimedia.org/geo573/CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Chcą ograniczyć ruch samochodów na Helu. Jest nowy projekt komunikacyjny

26 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Turyści odwiedzający Hel każdego roku zmagają się z gigantycznymi korkami na głównej drodze dojazdowej. Wkrótce jednak może się to zmienić dzięki projektowi RiConnent. Ma on pomóc Trójmiastu w usprawnieniu komunikacji. Mowa m.in. o szybkiej kolei, transporcie wodnym oraz elektromobilności.

 • Każdy sezon letni oznacza gigantyczne korki na drodze do Helu

 • RiConnect to projekt wprowadzany w kilku metropoliach w Europie, który ma m.in. rozwiązywać problemy komunikacyjne

 • Na Półwyspie Helskim w ramach nowego rozwiązania zagościć by mogły szybkie pociągi, elektryczne pojazdy oraz transport wodny

Turyści zalewający w okresie letnim całe wybrzeże Morza Bałtyckiego, to szansa na zarobek dla mieszkańców, ale i poważny problem. Zakorkowane ulice oraz nadmiar samochodów blokujących ulice znacząco utrudnia życie ludziom, którzy nie mogą akurat cieszyć się urlopem.

Szczególnie trudna sytuacja każdego roku jest na Półwyspie Helskim. Jedna droga nr 216 na 3 miesiące letnie staje się niemalże nieprzejezdna od rana do wieczora. Są jednak plany, by to zmienić.

Portugalia wprowadza zakaz podróży

Portugalia wprowadza zakaz podróży turystycznych na okres Wielkiego Tygodnia

CZYTAJ DALEJ

Transport na Hel może ulec zmianie

Biuro Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot robi wszystko, by wykorzystać projekt RiConnect dla dobra turystów i mieszkańców. Celem idei jest m.in. pomoc metropoliom w rozwiązaniu problemów komunikacyjnych oraz usprawnienie działań zmierzających do zrównoważonego rozwoju regionu.

RiConnet jest europejskim projektem, który obejmuje obecnie osiem metropolii:

 • Trójmiasto,

 • Kraków,

 • Amsterdam,

 • Porto,

 • Saloniki,

 • Barcelonę,

 • Paryż,

 • Manchester.

W kwestii przemieszczania się po Półwyspie Helskim, mowa jest przede wszystkim o usprawnieniu lub wprowadzeniu trzech środków transportu: pociągów większej prędkości, transportu wodnego oraz elektromobilności.

Pociągi do Helu już jeżdżą, problem jest taki, że poruszają się powoli i nie jest ich zbyt wiele. Przez to nie stanowią atrakcyjnej alternatywy dla samochodów, która mogłaby przekonać mieszkańców lub wczasowiczów. W ramach projektu europejskiego, konieczne by było udoskonalenie trasy, zwiększenie szybkości połączeń oraz zagęszczenie ich siatki.

Transport wodny w tym momencie na Hel praktycznie nie istnieje, z wyjątkiem niewielkich statków kursujących między Półwyspem a Gdynią. Aby usprawnić tę drogę i nakłonić do korzystania z niej ludzi, konieczne byłoby np. stworzenie regularnych połączeń o atrakcyjnej cenie.

Trzecia opcja, czyli elektromobilność, jest koncepcją najbardziej przyszłościową. Elektryczne pojazdy cieszą się popularnością w krajach Europy Zachodniej, jednak zamienienie zwykłych samochodów na nowoczesne jednak mijałoby się z celem, bo nie likwidowałoby korków.

Portal Auto-swiat.pl, jako rozwiązanie, sugeruje np. wprowadzenie elektrycznych busików, których gęsta siatka połączeń pozwoliłaby turystom na przemieszczanie się między popularnymi miejscowościami.

Połączenie wszystkich tych aspektów w ramach RiConnect mogłoby sprawić, że przyjemniejsze byłyby zarówno wczasy turystyczne na Półwyspie Helskim, jak i życie mieszkańców. Niestety jednak nie wiadomo jeszcze, jak długo może potrwać realizacja projektu, zanim odczujemy realne korzyści z niego wynikające.

Hel przyciąga polskich turystów

Turystyczne miejscowości znajdujące się na północy województwa Pomorskiego każdego lata oferują turystom z całej Polski idealne warunki urlopowe. W czasie pandemii, gdy podróże zagraniczne straciły na popularności, Polacy chętnie opalają się na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

Początkiem marca serwis Nocowanie.pl przedstawiło najchętniej wybierane miejscowości urlopowe w Polsce. Na 4. miejscu pojawiło się Władysławowo, a na 9. Jastarnia.

W walce o turystów nie ustaje jednak cały Półwysep Helski, głośno chwaląc się swoimi atrakcjami. Przede wszystkim region ten promowany jest jako idealny dla fanów wind- i kitesurfingu. Zatoka Pucka już późną wiosną pełna jest też turystów szalejących na skuterach wodnych czy nurkujących w wodach Bałtyku.

Usatysfakcjonowani z odwiedzin nadmorskich terenów będą również fani natury. Całe rodziny chętnie odwiedzają fokarium, gdzie podziwiać można zwierzęta, a wokół pełno jest ścieżek rowerowych i pieszych, biegnących miejscami w sąsiedztwie lasów.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: auto-swiat.pl

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >