Turysci.pl
ceny wycieczek 2021

zdjęcie poglądowe/fot. pixabay.com/kimbruhn

Nowe dane o cenach wycieczek w biurach podróży. Rekordowa różnica na minus

8 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Ceny wycieczek w biurach podróży podrożały po raz pierwszy od miesiąca - do tej pory odnotowywano jedynie spadki. Choć wiele osób może być zaskoczonych, nie jest to zła wiadomość, bowiem w porównaniu z ubiegłym rokiem, turyści zapłacą mniej aż o średnio 128 złotych. Największy spadek roczny odnotowało Maroko - jest spadek aż o 667 zł.

  • Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata przedstawił raport cen wycieczek w biurach turystycznych

  • Po raz pierwszy od miesiąca ceny imprez turystycznych urosły średnio o 18 zł. W porównaniu do ubiegłego roku widać jednak spadek aż o 128 zł

  • Najbardziej podrożało w ostatnim czasie Kos, Dalaman oraz Portugalia - o 161 zł, 143 zł i 109 zł.

Ceny wycieczek organizowanych przez biura podróży w ostatnim tygodniu szalały. Po raz pierwszy od miesiąca odnotowano średni wzrost wynoszący 18 złotych. Do tej pory zauważalne były wpadki, wynoszące kolejno 9, 17 i 9 złotych.

Gdy wszystkie kierunki drożały, jedynie wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie stawały się bardziej przystępne cenowo dla turystów - terminy od 2 do 8 sierpnia spadły o 34 złote. Największa podwyżka z kolei dotyczy Turcji, a wynosi 62 złote.

Jakie są średnie ceny wycieczek?

Średnia cena za wczasy na Wyspach Kanaryjskich, na dzień 8 marca, wynosi 3781 zł. Niewiele tańsza jest Grecja (3613 zł), a podium zamyka Turcja - 2993 zł. W raporcie Traveldata, opublikowanym przez Rzeczpospolitą, czytamy, że znaczące zmiany, pozytywne dla podróżnych, widać dopiero przy porównaniu rocznym.

Średnie ceny imprez turystycznych były w ubiegłym tygodniu niższe aż o 128 zł w stosunku do zeszłorocznych. Jest to rekordowy spadek, bo przez ostatnie 9 tygodni nie zdarzyło się, by ta różnica była większa niż 87 zł.

Największa przecena w stosunku do ubiegłego sezonu dotyczyła wyjazdów do Maroka - były one tańsze średnio o 667 zł. Na drugim miejscu znalazło się Lanzarote (taniej o 326 zł), a dalej zanotowano Marsa Alam w Egipcie (274 zł).

Analizowane przez Traveldata ceny dotyczyły cen wycieczek z ostatniego tygodnia, których wyloty zawierały się w okresie między 2 i 8 sierpnia 2021 roku.

Gdzie Polacy chcą spędzić wakacje 2021?

Serwis Wakacje.pl przeprowadził badanie, które miało na celu ustalić preferencje urlopowe Polaków na lato 2021. Jak się okazało, prawie co trzeci turysta planuje tegoroczne wczasy spędzić w Turcji, biorąc pod uwagę terminy rezerwacyjne od 1 kwietnia do 31 października.

Na drugim miejscu pojawiło się klasyczne miejsce z repertuaru polskich turystów - Grecja. Ma o ponad 10 punktów procentowych mniej od Turcji, ale nadal znajduje się w czołówce. Tamtejsze władze w ostatnim czasie bardzo głośno wypowiadały się na temat wprowadzenia paszportów szczepionkowych, co również mogło wywołać niepokój u wielu urlopowiczów.

Podium preferencji wakacyjnych Polaków zamyka Egipt z udziałem 14,61 proc. Na kolejnych miejscach Wakacje.pl odnotowały Tunezję, Hiszpanię, Bułgarię, Polskę, Chorwację, Cypr oraz Albanię.

Popularne turystycznie kierunki, takie jak Turcja czy Grecja, już poprzedniego lata spełniły oczekiwania podróżnych - zarówno jeśli chodzi o możliwość spokojnego wypoczynku, jak i wprowadzone zasady sanitarne. I to, w połączeniu z dostępnością najpopularniejszych hoteli [...] czy cenami porównywalnymi do ubiegłych lat sprawia, że w tym roku te miejsca cieszą się dużym zainteresowaniem – wyjaśniła PR Manager Wakacje.pl, Klaudyna Fudala.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Rzeczpospolita

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >