Turysci.pl

fot. Antagain/canva.com

Cała rodzina spadła z Przełęczy Szpiglasowej. TOPR ostrzega nieodpowiedzialnych turystów

16 Maja 2022

Autor tekstu:

Joanna Wnuk

Jak informuje TOPR, kilka dni temu doszło do szokującego wypadku z udziałem całej rodziny. Czworo jej członków wybrało się w wysokie góry. Niestety nie byli przygotowani na zimowe warunki i zsunęli się w przepaść.

TOPR ostrzega, że w wysokich górach są nadal ciężkie, zimowe warunki. Wyjście w góry bez odpowiedniego przygotowania i sprzętu, może być niebezpieczne. Przekonała się o tym pewna rodzina, która cudem uniknęła śmierci.

Rodzina spadłą z Przełęczy Szpiglasowe

Jak podaje TOPR na swoim profilu, do wypadku doszło w rejonie Przełęczy Szpiglasowej. Rodzina w raczkach i bez czekanów wybrała się na wspinaczkę. W pewnym momencie matka z jedną z córek poślizgnęły się i zaczęły spadać po stromej ścianie. Po drodze zahaczyły o kolejną z córek i ta również zaczęła spadać. Na ratunek ruszył ojciec rodziny, jednak nie zdołał pomóc. Sam także zaczął spadać.

Niesamowite jest to, że rodzina spadła na dół kilkaset metrów aż na ple kamieni przysypane śniegiem i nikt nie zginął. Można mówić więc o wielkim szczęściu. 3 osoby wymagały jednak hospitalizacji i zostały przetransportowane do szpitala śmigłowcem.

- Użycie raczków i brak czekanów, ale przede wszystkim brak wiedzy i umiejętności, były przyczyną poślizgnięcia się i potem próby wyhamowania spadających dzieci przez rodziców. Efekt: cztery osoby się ześlizgnęły, a trzy z nich wymagały udzielenia pomocy i zostały przetransportowane śmigłowcem do szpitala - mówi ratownik dyżurny TOPR Piotr Konopka.

- Obserwujemy coraz więcej turystów używających raczków zamiast raków - nie wiem czy przez pomyłkę, czy z jakiego innego powodu, ale używanie tych raczków na stromym śniegu, to w ostatnim czasie najczęstszy dostawca ofiar gór mówił Piotr Konopka. 

Wiosna oznacza wzmożoną pracę dla ratowników TOPR. Nieświadomi turyści myślą, że wiosna w dolinach górskich oznacza także wiosenne warunki w wysokich górach. Wybierają się więc tak w krótkich spodenkach i adidasach. Natomiast w wysokich Tatrach wciąż zalega po pół metra śniegu.

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

  • Poznajecie skąd pochodzi pocztówka? Polskie miasto odwiedzają tłumy turystów

  • Niebywałe wieści z Karpacza, wielu może się zdziwić. Burmistrz wygadał wszystko

  • Podobnego zdjęcia z Tatr jeszcze nie widzieliśmy. Było widoczne tylko kilka sekund

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected] .

Źródło: rmf24.pl, facebook/topr

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Niesamowity pomysł na majówkę. Cudownie zachowane zamki na wodzie zobaczysz w Polsce
Czytaj więcej >

Polska

Kolejne pociągi Pendolino na torach w Polsce. Wiemy, gdzie pojadą superszybkie pociągi
Czytaj więcej >

Polska

Afera w samolocie PLL LOT. „Jeden pilot kradnie alkohol, a drugi się śmieje”
Czytaj więcej >

Polska

Grotołazi utknęli w jaskini w Tatrach. Na ratunek ruszyło dziesięciu ratowników
Czytaj więcej >

Polska

Polka wróciła z Egiptu z wyjątkową pamiątką. Służby na lotnisku natychmiast zareagowały
Czytaj więcej >

Polska

Bezmyślne zachowanie turystów w Parku Narodowym. Porażające, czego się dopuścili
Czytaj więcej >
Joanna Wnuk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]