Bon turystyczny, możliwe są zmiany. Chcą rozszerzyć jego możliwości. Wskazali poprawki do obowiązującej ustawy
Z tego artykułu dowiesz się:
kiedy nowy projekt wpłynął do sejmu
kiedy wprowadzony ma zostać nowy bon turystyczny
jakie imprezy obejmuje nowy projekt przesłany do sejmu
Po proponowanych poprawkach bon turystyczny będzie obejmował imprezy trwające krócej niż jedną dobę, organizowane przez organy pożytku publicznego lub organizatorów turystyki. Dzięki temu rodzice będą mogli płacić za półkolonie czy wizyty w muzeach rządowymi świadczeniami. Nowy projekt wpłynął do sejmu w środę 9 grudnia, jak informuje portal Onet.pl.
Obecnie bon turystyczny nie obejmuje imprez turystycznych, które trwają krócej niż 24 godziny oraz nie oferują noclegu. Tego typu wydarzenia nie są objęte ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Nowy projekt, który został już przesłany do sejmu, ma zostać wprowadzony jeszcze przed feriami, jak donosi Onet.pl.
Bon turystyczny może zostać rozszerzony jeszcze przed feriami
Bon turystyczny 1000+ obecnie może służyć do realizacji zakupu noclegu lub też imprez turystycznych, które objęte są ustawą. Oznacza to, że świadczenia obejmują rodzinny wyjazd do dowolnego miasta na terenie naszego kraju – zarówno zorganizowany, jak i na własną rękę. Warto jednak sprawdzić, czy obiekt noclegowy, w którym planujemy się zatrzymać, bierze udział w projekcie rządowym.
Chociaż rodzice pobierający świadczenia mogą płacić nimi za kolonie dzieci, to za półkolonie już nie. Na liście nie znalazły się także jednodniowe wycieczki bez noclegu. To może się jednak zmienić przy okazji nowelizacji „ustawy koronawirusowej”, jak sugeruje Onet.pl.
Chociaż nowy projekt został już przesłany do sejmu i ma zostać wprowadzony wraz z nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, to są pewne wątpliwości. W sejmie nadal nie zakończyły się prace nad poprzednią nowelizacją.
Oprócz rozszerzenia bonu turystycznego o kolejne imprezy turystyczne planuje się wprowadzenie mniejsze zmiany. Jedna z nich ma dotyczyć procedur rejestracji podmiotu w specjalnym systemie. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Onet.pl przedsiębiorcy zobowiązani będą podać adres oraz nazwę obiektu, w którym będzie można realizować usługi opłacane świadczeniami.
Bon turystyczny spotkał się z ogromnym zainteresowaniem
Szybko okazało się, że bon turystyczny wzbudził wśród Polaków duże zainteresowanie. Jak tylko ruszył system, turyści z całego kraju zaczęli realizować świadczenia w ośrodkach wypoczynkowych. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez serwis Do Rzeczy aktywowano już milion bonów.
Z programu, który ruszył 1 sierpnia 2020 roku, wypłacono już około 856 milionów złotych, jak donosi Do Rzeczy (stan na wrzesień 2020 r.). Natomiast do systemu dołączyło ponad 17,5 tysięcy przedsiębiorców. Nie wszyscy pracownicy branży turystycznej jednak skorzystali z tej możliwości, ale dla niektórych była to znaczna pomoc w okresie pandemii, gdy ruch wczasowiczów jest mniejszy.
Chociaż obecnie większość atrakcji turystycznych jest zawieszona, to Polacy nie mają powodów do obaw, ponieważ bon turystyczny będzie jeszcze obejmował okres kilkunastu miesięcy. Nie wszyscy skorzystali ze świadczeń podczas tegorocznych wakacji.
Jeśli nowy projekt rządowy zostanie opublikowany przed feriami zimowymi, może być to kolejna okazja zarówno dla turystów, jak i przedstawicieli branży. Zwłaszcza że obecnie instytucje kulturalne oraz obiekty noclegowe przechodzą głęboki kryzys.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Źródło: Onet.pl