Bon turystyczny 2020. Do kiedy realizacja?Pixabay.com/ ra-dio

Czy bony turystyczne 2020 przepadną? Teraz wszystko jasne. Tysiące polskich turystów skorzystało już z pomocy

Bony turystyczne 2020 wywołały wiele kontrowersji. Ostatecznie program udało się zrealizować. Niedawno wprowadzono restrykcje, które bardzo ograniczają podróżowanie. Niektórzy zaczęli się zastanawiać, czy bon będzie można wykorzystać. Nie ma jednak powodów do zmartwień, ponieważ czas jest do wiosny 2022 roku.

Bony turystyczne 2020 dla wielu osób okazały się bardzo pomocne. Dodatkowe 500 złotych na wakacje dla dzieci pomogło zrealizować letni wypoczynek najmłodszych. Nie wszyscy jednak wykorzystali bon. Z racji ostatnio wprowadzonych restrykcji zaczęto się zastanawiać, czy będzie można go wykorzystać. Program będzie jednak aktywny jeszcze przez półtora roku.

Bony turystyczne 2020. Do kiedy można korzystać?

Program miał być ratunkiem dla polskiej turystyki. Dodatkowe 500 złotych na wyjazd miały dostać wszystkie osoby zatrudnione na umowę o pracę. Ostatecznie pieniądze trafiły tylko do dzieci. Nie wszyscy wykorzystali je w ostatnie wakacje.

Niektóre bony nadal nie zostały zrealizowane. Wielu rodziców planowało zabrać dzieci na ferie zimowe i wtedy zrealizować bon. Pandemia koronawirusa może jednak pokrzyżować te plany. Władze kraju zapewniają, że lockdown nie zostanie wprowadzony, a więc podróżowanie będzie możliwe.

W Zakopanem i innych miastach, które są popularnymi kierunkami turystycznymi w sezonie zimowym, zaczęły się już przygotowania, aby zapewnić bezpieczeństwo przyjezdnym wczasowiczom. Podróżujących czekają obostrzenia.

Jednak nawet jeśli bon nie zostanie wykorzystany w tym roku, nie ma powodu do obaw. Program zakłada, że bon turystyczny może zostać zrealizowany aż do 31 marca 2022 roku. Jest więc wiele czasu, aby zabrać dzieci na wakacje za pieniądze od rządu.

Jak działa program?

Bon turystyczny to tak naprawdę 16-cyfrowy kod, który właściciel dostaje na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. To właśnie ten ciąg liczb trzeba podać przy rezerwacji hotelu lub imprezy turystycznej. Na każde dziecko w rodzinie przypada 500 złotych.

By ubiegać się o Polski Bon Turystyczny, trzeba było zalogować się na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Ostatecznym terminem składania wniosków był 31 lipca bieżącego roku.

Bon może pokryć usługi hotelarskie oraz imprezy turystyczne jak obozy sportowe czy kolonie na terenie Polski. Świadczeń nie będzie można wymienić na gotówkę. Nie można nimi też pokryć kosztu paliwa, natomiast pobyt na kempingu już tak. Środki z bonu można dzielić, korzystać ze świadczeń wielokrotnie, aż do wykorzystania całej puli pieniędzy.

Beneficjentami bonu turystycznego mogą być jedynie osoby, które do dnia 18 lipca nie ukończyły 18 lat. Data jest nieprzekraczalna i osoby, które obchodziły urodziny wcześniej nie otrzymają świadczenia w postaci 500+ na wakacje. To warunek, o którym nie wszyscy Polacy nawet wiedzą, jednak jest niepodważalny i nie da się go obejść.

Program wywołał wiele kontrowersji. W mediach społecznościowych pojawiały się informacje o oszustwach. Dotyczyło to podnoszenia cen w miejscach, w których można zrealizować bon. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Źródło: Dziennik Bałtycki

Następny artykuł