Szlaki w Bieszczadach są ponownie otwarte, ale warunki są bardzo trudne. Ratownicy apelują do turystów
W związku z poniedziałkowym załamaniem pogody, szlaki w Bieszczadach zostały zamknięte do odwołania. Dzisiaj zostały już ponownie otwarte, jednak nie oznacza to, że poruszanie się po górach jest w pełni bezpieczne. Ratownicy GOPR zaapelowali do turystów o zachowanie ostrożności.
Szlaki w Bieszczadach ponownie otwarte, ale wciąż jest niebezpiecznie
Naczelnik bieszczadzkiej grupy GOPR Krzysztof Szczurek w środę rano opowiedział, że w bieszczadzkich dolinach leży średnio 15-20 cm śniegu. Natomiast w górnych partiach gór pokrywa śnieżna waha się od 30 do 60 cm, miejscami dochodzi nawet do 140 cm.
- Jest bezwietrznie. Rano termometry pokazywały pięć-sześć stopni mrozu. Widoczność nie przekracza pół kilometra - mówił Szczurek cytowany przez Portal Samorządowy.
- Warunki w górach są nadal trudne. Na szlakach połonin zalega zmienna, nierównomierna, twarda warstwa lodoszreni oraz lodu, które przykryte są świeżym śniegiem - czytamy w komunikacie BdPN. - Zagrożenie związane z lodem spadającym z gałęzi drzew powszechnie już nie występuje.
Bieszczadzki Park Narodowy przypomina również, żeby w górach poruszać się wyłącznie po oznakowanych trasach. Niezbędny jest odpowiedni jest również ubiór i wyposażenie. Zalecane jest posiadanie kijków oraz raczków. Konieczne będą również umiejętności z ich korzystania.
Władze Parku przypominają również, że po szlakach turystycznych nie należy zjeżdżać na tzw. jabłuszkach. Powoduje to bowiem oblodzenie szlaku i naraża turystów pieszych na poślizgnięcie się i upadek. Poruszając się po oznakowanych szlakach można korzystać z rakiet, nart wyposażonych w foki, nart skiturowych oraz śladowych - informuje BdPN.
- Wybierających się na szlaki prosimy o rozwagę, dostosowanie trasy do swoich możliwości oraz zapoznanie się ze wskazówkami i mapą dotyczącymi zwiedzania BdPN w okresie zimowym. Przed wyruszeniem w góry należy sprawdzić aktualną prognozę pogody i stopień zagrożenia lawinowego podawany na stronie Bieszczadzkiej Grupy GOPR - czytamy w komunikacie BdPN.
W środę w górnych partiach Bieszczad obowiązuje pierwszy - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. Zagrożenie występuje m.in. połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, Tarnicy, Halicza, Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
-
Wprowadzają nowe zasady dla przyjezdnych. 3 testy na COVID-19 za granicą
-
Przy plaży w Mielnie ma powstać ogromna Fabryka Samolotów. Jest już plan
Źródło: Portal Samorządowy, BdPN