Turysci.pl > Polska > Bezmyślne zachowanie turystów w Parku Narodowym. Porażające, czego się dopuścili
Redakcja Turyści
Redakcja Turyści 16.03.2023 17:40

Bezmyślne zachowanie turystów w Parku Narodowym. Porażające, czego się dopuścili

Turyści na skuterach
Fot. Canva/Gorczański Park Narodowy

Bezmyślni turyści jeździli skuterami śnieżnymi po Gorczańskim Parku Narodowym. Zniszczyli młode drzewa i płoszyli zwierzęta, bo urządzili sobie przejażdżkę w ostoi chronionych gatunków. 

Mężczyźni na lawetach przywieźli do lasu skutery i zaczęli ekstremalną jazdę

Pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego i Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu trafili w środku lasu na kilkunastoosobową grupę bezmyślnych turystów. Jeździli po chronionym obszarze skuterami śnieżnymi. Cała wyprawa była dobrze przygotowana - przywieźli sobie maszyny na lawetach ciągniętych przez terenówki. 

Zmotoryzowani „turyści” (dokładnie w ten sposób opisują tych ludzi pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego) nielegalnie jeździli po terenie parku oraz sąsiadujących bezpośrednio z nim  prywatnych terenach leśnych w rejonie Ochotnicy Górnej. 

Przyjechali z podtatrzańskich miejscowości. Miejscem wypadowym był wylot jednej z dolin opadających z masywu Jaworzyny Kamienickiej – Kiczory. 


 

Kierowcy zniszczyli drzewa w Gorczańskim Parku Narodowym

Mężczyźni zniszczyli drzewa młodego pokolenia lasu, inne uszkodzili. Kierowcy skuterów śnieżnych wjeżdżając na teren parku naruszyli obszar gorczańskiej ostoi głuszca, chroniącej ten rzadki gatunek ptaka, ale też obszar bytowania rysia, którego okres godów właśnie się rozpoczął. Zburzyli spokój żyjących tam jeleni i wielu innych zwierząt.

Nie unikną konsekwencji.

- Prowadzone jest postępowanie przygotowawcze mające na celu do skierowania wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego w Nowym Targu - informują pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego.

Gorczański Park Narodowy powstał, by chronić przyrodę centralnej części Gorców. Puszcza karpacka jest największym naturalnym bogactwem tych gór. 

Najmniej zmienione przez człowieka są dolnoreglowe lasy mieszane zwane buczyną karpacką. Najwyższe wzniesienia porasta bór świerkowy.

Żyją tam m.in. wilki i rysie oraz ssaki kopytne. Różnorodność drzewostanów sprzyja gniazdowaniu wielu gatunków ptaków. Są wśród nich tak rzadkie jak puchacz i głuszec. Gorce odznaczają się wielką biologiczną różnorodnością. Jej zachowanie należy do głównych zadań Gorczańskiego Parku Narodowego.

Spacerując po gorczańskich szlakach można cieszyć oczy widokiem Tatr na horyzoncie. 

Projekt bez tytułu - 2023-03-16T144921.456.png

Fot. Canva
 

Nie wolno jeździć po parkach narodowych i lasach

Czego nie wolno na terenie parku narodowego?

  • Wjazd skuterem śnieżnym i innymi pojazdami silnikowymi na teren parku narodowego stanowi naruszenie przepisów o ochronie przyrody.
  • Wjazd takimi maszynami na tereny leśne to naruszenie przepisów ustawy o lasach, a także kodeksu wykroczeń. 
  • Służby patrolują lasy o różnych porach dnia.

Źródło: Gorczański Park Narodowy