Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Ustalamy budżet na 400 zł i ruszamy w Polskę. Pomysł na tani weekend w górach
Redakcja Turyści
Redakcja Turyści 07.03.2023 08:20

Ustalamy budżet na 400 zł i ruszamy w Polskę. Pomysł na tani weekend w górach

Góry Stołowe
Canva

Nie trzeba wydawać fortuny ani brać dwutygodniowego urlopu, by dobrze odpocząć, a przy okazji przekonać się, jak piękne miejsca czekają na odkrycie bliżej niż się wydaje. Brzmi banalnie, ale w praktyce będzie nietuzinkowo.

Trasę Warszawa - Kudowa-Zdrój pokonamy w 8 godzin

Czy można wyjechać na 2-3 dni, mając do dyspozycji 400 zł? Podejmujemy wyzwanie i planujemy niezapomnianą wycieczkę do Kudowy-Zdroju i w Góry Stołowe.

Bilety - 170 zł

W Warszawie wybieramy Flixbus. To tańsza i wygodniejsza opcja niż PKP. Bilet autokarowy w jedną stronę można mieć już za ok. 85 zł (droższe są trasy z przesiadkami i połączenia weekendowe). Po niecałych 8 godzinach w autokarze wysiadamy na na dworcu kolejowym w Kudowie. Za bilet na pociąg zapłacilibyśmy ok. 110 zł, podróż zajęłaby 9,5 godz. 

Skromny, ale wygodny pokój w Kudowie można wynająć za ok. 90 zł. Jeśli lubimy przygody i weźmiemy ze sobą namiot, miejsce na polu biwakowym można wyszukać za ok. 40 zł. 

W portfelu na przyjemności i szaleństwa zostaje ok. 140-190 zł. Ruszamy ku przygodzie.

Wakacyjna drożyzna nie zwalnia tempa. Ceny wycieczek właśnie biją kolejne rekordy Wyszli na szlak w Tatrach kompletnie nieprzygotowani. Do akcji ratunkowej ruszyło 13 ratowników

Park Zdrojowy i Kaplica Czaszek, czyli Kudowa-Zdrój wita

Po podróży świetnie odpoczniemy w niewielkim miasteczku zdrojowym. Kudowa to jedno z najstarszych uzdrowisk w Europie. Leży w malowniczej dolinie pomiędzy wzniesieniami Gór Orlickich i skalnymi platformami Gór Stołowych. W samym jej sercu biją źródła leczniczych wód mineralnych. 

Ich właściwości na własnej skórze sprawdzali Winston Churchill, Wilhelm III, Bruno Schulz czy Jana Pawła II.

W miasteczku zachwycają stare kamienice i wille.

Co warto zobaczyć w Kudowie-Zdroju?

  • Zabytkowy Park Zdrojowy założony w XVIII w. na wzór ogrodów angielskich z secesyjną Halą Spacerową, Pijalnią Wód czy najstarszym barokowym budynkiem sanatoryjnym „Zameczkiem”. 
  • Dzieci zachwyci muzeum „Bajka” ze wspaniałymi kolekcjami zabawek, a także park linowy, park rozrywki czy „Capitalna Zabawa” – wielki kryty plac zabaw. Uwagę przykuwa też Szlak Ginących Zawodów.
  • Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego, czyli skansen, w którym można oglądać 17 zabytków z regionu, ale i potańczyć regionalne tańce.
  • W Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych zobaczyć można: skamieniałe zwierzęta, skamieniałe rośliny, kamienie szlachetne i półszlachetne z Kotliny Kłodzkiej, Polski i z całego świata. 
  • Kaplica Czaszek. Jest położona w odległości ok. 1 km od centrum Kudowy, w dolinie rzeki Czermnicy. Eksponowane są w niej czaszko m.in. ofiar wojny trzydziestoletniej znalezione w XVIII w.

kaplica czaszek.jpg

Wnętrze Kaplicy Czaszek w Kudowie-Zdroju, fot. Wikipedia

Ci, którym wciąż mało będzie atrakcji, proponujemy wyjście do Parku Linowego Kudowa lub Aqua Parku Wodny Świat.

 

Góry Stołowe i ich "Piekiełko"

Dla niezmotoryzowanych miłośników górskich wycieczek Kudowa-Zdrój będzie wygodną bazą wypadową w Góry Stołowe zwłaszcza latem. Od maja do końca wakacji na trasie Kłodzko – Karłów przez Kudowę-Zdrój kursują cyklobusy z miejscem na rowery. Bilet kosztuje kilka złotych. 

Poza sezonem na szlak można dojechać złapaną w Kudowie taksówką. To wydatek rzędu 50 zł.

Najtańsza opcja jest dla osób, które na czas zadbają o kondycję. Z Kudowy do Błędnych Skał prowadzi 7-kilometrowy czerwony szlak pieszy. Z Błędnych Skał do Szczelińca Wielkiego do przejścia jest już tylko tylko 6 km.

Szczeliniec Wielki jest najwyższym szczytem Gór Stołowych. Ma 919 m wysokości. Oglądany z daleka przypomina blok w kształcie trapezu z płaskim szczytem. Zachwyca labiryntami, wąskimi, trudnymi przejściami, skałami o wyjątkowych kształtach. Niektóre są tak sugestywne, że dostały swoje nazwy: można podziwiać Kwokę, Mamuta, Wielbłąda, Słonia czy Małpę. 

Niezwykle ciekawym fragmentem Szczelińca Wielkiego jest tzw. Piekiełko, czyli szczelina skalna o długości ok. 100 m i głębokości blisko 20 m ze specyficznym mikroklimatem o niskiej temperaturze i dużej wilgotności powietrza. Na dnie “Piekiełka” śnieg zalega zwykle do połowy czerwca.

Zwiedzanie Parku Narodowego Gór Stołowych jest bezpłatne. Bilety obowiązują tylko na trasę w Błędnych Skałach i na szczycie Szczelińca Wielkiego. Kosztują po 12 zł (ulgowy 6 zł).

Projekt bez tytułu (29).png

Fot. Canva, Góry Stołowe

 

 

 

Dlaczego Góry Stołowe są tak wyjątkowe?

Położone w dolnośląskich Sudetach Góry Stołowe są wyjątkowe w skali całego kraju. Obfitują w łatwe, ale niezwykle urokliwe, pełne labiryntów trasy. Wyjątkowość tych gór w tym, że powstały z piaskowca. To materiał podatny na erozję, dlatego przez 30 milionów lat ich kształt formowała woda i wiatr.

Po zachwycającej wędrówce ostatni rzut oka na mapę - jesteśmy tuż przy granicy z Czechami. W przygranicznym mieście Nachod jest majestatyczny zamek, zabytkowy rynek i tradycyjny browar z wybornym piwem. Do Pragi jest stąd tylko 140 km. Ale to już pomysł na kolejną wyprawę za kilkaset złotych.

Projekt bez tytułu (30).png

Fot. Canva, Kudowa-Zdrój