Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Łoś zaatakował turystę. Nie róbcie tego, co on, kiedy spotkacie dzikie zwierzę
Redakcja Turyści
Redakcja Turyści 06.03.2023 10:04

Łoś zaatakował turystę. Nie róbcie tego, co on, kiedy spotkacie dzikie zwierzę

Łoś
Canva, Harry Collins/KIFI Local News 8 /YouTube

To miała być miła przejażdżka skuterami śnieżnymi. Wybrała się na nią rodzina ze stanu Idaho w USA. Byli niedaleko Palisade, kiedy na ich drodze stanęło dzikie zwierzę.

Łoś znalazł się na szlaku i nie zamierzał odejść

Jeremiah Bigelow i jego bliscy przemierzali skuterami śnieżnymi wschodnią część Idaho. Nagle zauważyli łosia. Zbliżał się do nich, maszerując po tym samym szlaku. 

Turyści chcieli ustąpić mu miejsca, by spokojnie odszedł. Przesunęli się na pobocze. Nie zdążył tego jednak zrobić syn Bigelowa. Nie umiał szybko wycofać się ze skuterem.

 

Te zdjęcia z miejsca stały się hitem internetu. 77-latek pojechał w góry w każdym tego słowa znaczeniu Niedźwiedź zaatakował kobietę, trafiła do szpitala. Cudem uratował ją niepozorny przedmiot

Łoś szarżował prosto na mężczyznę na skuterze

Członkowie wyprawy starali się zachować spokój. Wciąż mieli nadzieję, że łoś po prostu sobie pójdzie. Zwierzę najwyraźniej jednak poczuło się zagrożone. 

W rozmowie z CNN Newsource Bigelow powiedział, że szarżowało prosto na nich. 

Widząc to, jeden z mężczyzn spróbował odwrócić uwagę łosia, ale wybrał niewłaściwy sposób. Stanął na skuterze i machał rękoma. Właśnie jego zwierzę obrało sobie za cel. 

Turysta postanowił więc odjechać skutrerem, ale silnik zgasł. Uskoczył na pobocze. W ostatniej chwili, bo rozpędzony łoś uderzył w maszynę i przewrócił się.

Uczestnicy zdarzenia opisują, że wszystko skończyło się dobrze. Zdezorientowane i potłuczone zwierzę podniosło się i szybko schowało się w lesie, a przestraszona rodzina wróciła do domu.

 

Co robić, gdy spotkamy łosia?

Także w polskich lasach można spotkać łosie. Leśnicy radzą, jak się wtedy zachować.

  • Nie wolno podchodzić do łosi, a zwłaszcza do klęp z młodymi. Samica w obronie swoich dzieci może zaatakować, a jej kopnięcia mogą być śmiertelne dla przeciwnika. 
  • Kierowca, który spotka łosia na ulicy, nie powinien na niego trąbić. Zwierzę, które ma dwa metry w kłębie, niewiele robi sobie z czegoś, na co patrzy z góry, a tak jest właściwie w przypadku każdego auta osobowego. Zdenerwowany głośnym trąbieniem łoś odpowiada agresją, czyli bezpośredni atakiem na samochód. 
  • Niebezpieczne jest także zderzenie z łosiem, ponieważ w chwili wypadku pojazd podcina jego długie nogi. Zwierzę całą swoją masą uderza w przednią szybę i jadących w aucie ludzi.

Projekt bez tytułu (21).png

Fot. Canva/Tvirbickis

Źródła: CNN Newsource, ABC7 News, Lasy Państwowe