Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Niedźwiedź zaatakował kobietę, trafiła do szpitala. Cudem uratował ją niepozorny przedmiot
Redakcja Turyści
Redakcja Turyści 02.03.2023 12:24

Niedźwiedź zaatakował kobietę, trafiła do szpitala. Cudem uratował ją niepozorny przedmiot

Niedźwiedź
East News/Blickwinkel

46-letnia mieszkanka podkarpackiej wsi wędrowała po bieszczadzkim lesie w nadziei, że uda jej nieco zarobić na sprzedaży poroża jelenia. Szukając zrzutów, zaszła w okolice niedźwiedziej gawry w pobliżu Krywego, w okolicach przełęczy Szczycisko na granicy lasów Nadleśnictwa Cisna i Lutowisk.

Niedźwiedź kilka razy ugryzł kobietę. Życie uratował jej plecak

1 marca ok. godz. 12 mieszkanka Wetliny nieświadomie znalazła się kilka metrów od niedźwiedzia. Była tak pochłonięta szukaniem zrzuconego poroża jelenia (na którym najprawdopodobniej chciała zarobić), że nie zauważyła gawry.

- Wówczas zwierzę wyszło z legowiska i kilkakrotnie ugryzło kobietę, która - by odwrócić jego uwagę - odrzuciła plecak - mówi asp. sztab. Katarzyna Fechner, rzeczniczka KPP w Lesku. - Gdy zainteresowało się plecakiem, kobieta uciekła. Po przejściu kilku kilometrów znalazła pomoc u leśniczego w Kalnicy - dodaje.

O wypadku zawiadomił go pracownik miejscowego zakładu usług leśnych. Kobieta spotkała go na drodze, do której dotarła o własnych siłach. Leśniczy odwiózł ją do szpitala w Lesku. 

Pracownicy Nadleśnictwa Cisna informują, że kobieta odniosła rany szarpane dłoni i łydki oraz została dotkliwie podrapana.

Lekarze zszyli jej rany, teraz dochodzi do siebie. 

 

 

Pilot najpierw zgasił światła na pokładzie, a potem nagle zrobił pętlę nad Morzem Północnym Gdzie wybrać się na słoneczne wakacje w marcu? Te 6 kierunków zachwyca najbardziej

Policjanci: "turyści nagrywają filmiki z dzikimi zwierzętami i chwalą się tym w sieci"

Leśniczy z Nadleśnictwa Cisna podkreślają, że wczesna wiosna to czas gdy spotkanie z niedźwiedziem może zakończyć się nieszczęśliwie: 

- To właśnie teraz na świat przychodzą (lub przyszły kilka tygodni temu) młode niedźwiadki, a jak wiadomo strach o potomstwo może sprowokować mamę do ataku - ostrzegają. 

Policjanci przypominają, że spotkania z dzikimi zwierzętami w Bieszczadach nie należą do rzadkości. 

- Turyści często chwalą się w internecie wykonanymi przez siebie zdjęciami czy filmikami - mówi Fechner. - Należy jednak pamiętać, że dzikie zwierzęta mogą być niebezpieczne i najlepiej unikać spotkań z nimi. Zaskoczone w swoim naturalnym środowisku, mogą się zrobić agresywne - dodaje.

Projekt bez tytułu (5).png

Góry - foto Canva, Andrzej Iwanczuk/Reporter

 

Jak się zachować, gdy spotkasz dzikie zwierzę?

  • Podczas bezpośredniego spotkania z dzikim zwierzęciem, najważniejsze jest zachowanie spokoju. 
  • Nie wolno ulegać panice i w żadnym wypadku nie zbliżać się do zwierzęcia.
  • Jeżeli niedźwiedź nie jest świadomy naszej obecności, należy się cicho i powoli wycofać.

Źródło: Policja Podkarpacka