Turysci.pl Polska Badacze zeszli do tajemniczego tunelu pod Warszawą. O tym, co kryje, od wieków krążą legendy
Fot. fot. R.A. Kraszewski Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Badacze zeszli do tajemniczego tunelu pod Warszawą. O tym, co kryje, od wieków krążą legendy

19 sierpnia 2024
Autor tekstu: Angelika Czarnecka

W tajemniczym 63-metrowym korytarzu odkrytym w Gucin Gaju natrafiono na średniowieczne zabytki. Oprócz monet z XVII wieku znaleziono coś jeszcze. To kolejny etap badań nad podziemnym korytarzu zlokalizowanym w zboczu skarpy w pobliżu kościoła św. Katarzyny w Warszawie.

Odkrycie archeologiczne w Gucin Gaju w Warszawie

“Obecnie po powojennej zmianie stosunków własnościowych i granic miasta, zabytek znajduje się na terenie Ursynowa , choć historycznie Gucin Gaj związany był z dobrami wilanowskimi, których centrum był pałac w Wilanowie. Założenie jest częścią krajobrazu kulturowego Wilanowskiego Parku Kulturowego” – wyjaśniło biuro konserwatora.

Specjalistyczne badania w Gucin Gaju były prowadzone już w 2021 roku. Przy użyciu skanera 3D udokumentowano wnętrze podziemnego obiektu wraz z łukowo sklepionymi niszami, których było 47. Wreszcie przeprowadzono badania archeologiczne i odsłonięto mury okalające wejście korytarza.

Średniowieczne pamiątki pod Warszawą

“Wiele wskazuje na to, że ten XVII-wieczny obiekt był cysterną gromadzącą wodę, która zasilała powstający kilka kilometrów dalej pałac w Wilanowie należący do króla Jana III Sobieskiego. Dalsze badania pokażą, czy te przypuszczenia się potwierdzą” – oceniło biuro konserwatora.

Podczas prac archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego we współpracy z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków odkryli zabytkowe monety z XVII oraz inne zabytki z wczesnego średniowiecza.

Do czego miał służyć podziemny korytarz?

Mówi się, że niegdyś korytarz miał prowadzić do pałacu w Ursynowie lub do Czersk a. Miał pełnić rolę schronu na okolicznych mieszkańców w czasie trwania II wojny światowej. Obecnie natomiast stanowi miejsce, gdzie zimują nietoperze i uznano go za pomnik przyrody.

Źródło: PAP

Czytaj też: Brytyjska dziennikarka wychwala polskie miasto. Nazwała je “klejnotem krajów bałtyckich”

Trąba powietrzna uderzyła w Wielkopolskę. Wiatr szarpał dachy, drzewa łamały się jak zapałki
Do tego miejsca turystów przyciąga... mumia polskiego kota. Wiadomo, co przeżył przed śmiercią
Obserwuj nas w
autor
Angelika Czarnecka

Redaktorka i wydawczyni serwisu Turyści.pl. Dziennikarka z kilkuletnim doświadczeniem w polskich mediach i absolwentka kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Miłośniczka włoskich regionów. Uwielbiam dzielić się wskazówkami dotyczącymi budżetowego podróżowania po świecie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy