Amerykanie zachłysnęli się polskim miastem. Pokochali słynne wypieki, a to nie koniec zachwytów
W lutym 2022 roku Haley i Zach, para podróżników ze Stanów Zjednoczonych, postanowili spełnić swoje największe marzenie — odwiedzić wszystkie obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, nie nadwyrężając przy tym swojego budżetu. W końcu przyszedł czas na wizytę w Polsce. Ich wybór padł na Toruń. Czym zaplusowaliśmy?
Toruń piernikiem stoi
Toruń, położony nad malowniczą Wisłą, to miasto pełne tajemnic, które zachwyca nie tylko architekturą i nastrojowymi brukowanymi alejkami. Obowiązkowym punktem do zwiedzenia na mapie Torunia jest przecież Planetarium i Dom Mikołaja Kopernika, a także Muzeum Toruńskiego Piernika, które mieści się przy ul. Strumykowej 4. Najsmaczniejsze lokalnymi wypiekami zachwycają się turyści z całego świata ze względu na korzenny smak, czekoladę tworzącą pyszny duet z piernikowym ciastem i lukrowane dekoracje. Będąc w tym mieście, nie sposób pominąć atrakcji związanych z tą znaną na całym świecie słodkością.
Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z faktu, iż “piernikowy zakątek” jest również siedzibą utworzonej w 2004 roku tzw. Ligi Polskich Miast UNESCO, zrzeszającej miasta, na których terenie znajdują się obiekt z listy i mającej za zadanie usprawnić komunikacje między miastami i krajami UNESCO. Z tego właśnie powodu podróżnicy ze Stanów Zjednoczonych postanowili zahaczyć o Toruń, by przekonać się, dlaczego lokalizacja zasłużyła na wyróżnienie . Swoimi doświadczeniami podzielili się na swoim koncie na TikToku.
Czytaj więcej: Przełamały kolejną barierę. Giganty płyną ku Bałtykowi
Amerykanie wychwalają Polskę, szczególnie za ceny
Amerykanie docenili znacznie więcej niż tylko malowniczy krajobraz grodu Kopernika. Miasto pełne jest lokalnych restauracji i straganów serwujących tradycyjne polskie potrawy w nowoczesnych aranżacjach. Zgodnie z przypuszczeniami rozsmakowali się w toruńskich piernikach, a także polskich pierogach.
Świetne miasto, bardzo je polubiłem. Dobry wybór — opowiadał Zach na filmie z Torunia, a zdecydowanym faworytem pozostało Muzeum Toruńskiego Piernika.
Podczas podróży po Polsce para odwiedziła również Kraków, Gdańsk, Warszawę i Wrocław. Przystępne ceny za usługi hotelowe, transport, jedzenia na mieście i inne aktywności również nie umknęły uwadze podróżników z Zachodu. Podczas 15-dniowego pobytu w Polsce wydali w sumie 1338 dolarów, czyli w przeliczeniu około 5158 zł.
Moda na podróże do Polski
Statystyki pokazują, że z roku na rok Polska coraz chętniej wybierana jest jako kierunek wakacyjny wśród turystów z całego świata, co potwierdza dyrektor Departamentu Planowania i Rozwoju Polskiej Organizacji Turystycznej Magdalena Krucz. W rozmowie z PAP zauważa, że odnotowujemy duży wzrost przyjazdu turystów ze Stanów Zjednoczonych, Bliskiego Wschodu, głównie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kataru i Arabii Saudyjskiej, a także naszych południowych sąsiadów Czechów.
Zagraniczni turyści po przyjeździe do kraju nad Wisłą zwykle są zadziwieni mnogością wspaniałych zabytków i budowli, krętych, brukowanych zaułków, bogatą ofertą restauracji czy — pomimo opinii jakoby Polacy byli narodem ponuraków — niezwykłą serdecznością mieszkańców. Ponadto cenią sobie ogólny poziom bezpieczeństwa panujący w naszym kraju.
Czytaj więcej: Kolejna linia lotnicza strajkuje. Nawet co czwarty samolot uziemiony. Loty do Polski zagrożone
Patrząc na Polskę oczami przybyszów z odległych zakątków świata, uzmysławiamy sobie, że polskie miasta i miasteczka charakteryzuje dyskretny. Nie mamy się już czego wstydzić, gdyż nasze hotele, pensjonaty, ośrodki i atrakcje turystyczne nie odstają od poziomu europejskiego.