Turysci.pl Polska Akcja ratunkowa na Babiej Górze. Konieczna była ewakuacja turystki
fot. Facebook/ GOPR Beskidy

Akcja ratunkowa na Babiej Górze. Konieczna była ewakuacja turystki

25 kwietnia 2021
Autor tekstu: Ania Radke

Wczoraj na Babiej Górze doszło do ewakuacji turystki, która w trasie doznała urazu nogi. Wiadomość o akcji ratunkowej przekazali ratownicy grupy beskidzkiej GOPR na swoim Facebooku.

Babia Góra cieszy się bardzo dużą popularnością wśród turystów. Niestety jednak na szlakach zdarzają się sytuacje, w których konieczna jest interwencja GOPR. Kobieta, która doznała w trasie urazu nogi, musiała zostać ewakuowana z góry.

GOPR interweniował na Babiej Górze

Ratownicy z CSR Szczyrk przyjęli zgłoszenie o godz. 14:40. Poszkodowana turystka doznała urazu kończyny dolnej w rejonie Kępy. Koleżanki, z którymi wędrowały zadbały o jej zabezpieczenie termiczne.

Ratownicy dyżurni z Markowych Szczawin niezwłocznie udali się na miejsce zdarzenia na skuterze. O prowadzonych działaniach powiadomiono również ratowników Sekcji Babiogórskiej oraz poproszono ich o wsparcie.

Dyżurni dojechali skuterem na Sokolicę ok. godz. 15:30 i dalej poruszali się pieszo. Gdy udało się dotrzeć do poszkodowanej, ratownicy zabezpieczyli uraz stawu skokowego. Zapewniono jej również dodatkowe zabezpieczenie termiczne.

Później na miejsce wypadku dotarł kolejny ratownik, z którego pomocą rozpoczęto ewakuację turystki za pomocą noszy SKED. Na Sokolicy do akcji przyłączyło się 3 kolejnych ratowników. Następnie wszyscy razem kontynuowali ewakuację do Przełęczy Krowiarki.

Zespół dotarł na Przełęcz Krowiarki ok. godz. 17. Tam nastąpiło przekazanie poszkodowanej Zespołowi Państwowego Ratownictwa Medycznego.

https://www.facebook.com/grupabeskidzkagopr/posts/4230258483652327

Obecnie warunki na Babiej Górze są dobre, a niewielkie zagrożenie lawinowe występuje jedynie w żlebach, kotłach, pod przełamaniami terenu i na bardzo stromych stokach po północnych stronach masywu - czytamy na stronie GOPR.

W partiach szczytowych Babiej Góry pokrywa śnieżna wynosi ok. 120 cm, więcej jedynie w miejscach nawianych. Możliwe jest również oblodzenie na grzbiecie w miejscach wywianych oraz w niższych partiach.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: GOPR

Obserwuj nas w
autor
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy