Żyją nawet 500 lat i są odporne na raka. Właśnie odkryto sekret ich długowieczności
Rekiny budzą większe przerażenie niż jakiekolwiek inne zwierzę zamieszkujące naszą planetę, ale wyróżnia je jeszcze co najmniej jedna cecha: długowieczność. Wiek rekina polarnego znalezionego w 2017 roku w Oceanie Atlantyckim przekracza 500 lat, co oznacza, że urodził się on wcześniej, niż Ferdynand Magellan rozpoczął pierwszą w historii wyprawę dookoła świata. Nowe badania pozwoliły połączyć elementy układanki. Wiele wskazuje na to, że zagadka długowieczności drapieżników z głębin została rozwiązana.
Rekiny są prawdziwymi rekordzistami. Sensacyjna wśród zwierząt długowieczność
Choć to żarłaczowi białemu przypięto łatkę ludojada za sprawą bezbrzeżnego sukcesu “Szczęk” Stevena Spielberga, wyjątkowość rekinów tkwi przede wszystkim w ich zdolnościach adaptacji do środowiska oraz długości życia rzędu kilkuset lat. Naukowcy przez długi czas zadawali sobie pytanie o najdłuższej żyjącego kręgowca na świecie — dziś szacuje się, że mógł on mieć nawet 512 lat.
Za absolutnych rekordzistów długowieczności zostały uznane rekiny polarne. Zwierzęta te żyją dłużej niż sugerowana maksymalna długość życia człowieka. Co ciekawe, dojrzałość płciową osiągają dopiero w wieku 150 lat. Co sprawia, że mogą dożyć co najmniej kilkuset lat? Badacze niedawno odkryli ich sekret. W trakcie SEB Conference Prague 2024 podzielili się najnowszymi spostrzeżeniami.
Czytaj więcej: Fatalne doniesienia od polskich turystów w Chorwacji. Są załamani
Rekiny polarne dożywają nawet 500 lat
Rekiny polarne, zwany też rekinem grenlandzkim , występują w zimnych wodach Grenlandii, Morza Północnego, północnego Atlantyku i Oceanu Arktycznego, a wzmianek na temat tych zwierząt możemy szukać w podaniach i legendach ludów eskimo-aleuckich. Największy osobnik, jaki został złapany, mierzył 6,4 metra, niemniej przypuszcza się, że rekiny mogą dorastać do 7,3 metra.
Jeszcze niedawno nie było wiadomo, dlaczego rekiny polarne dożywają tak sędziwego wieku. Rezultaty badań próbek tkanek z 23 rekinów polarnych złowionych na południowym wybrzeżu wyspy Disko w centralnej Grenlandii dały sensacyjne wyniki. Mimo różnic wieku poszczególnych osobników, aktywność pobranych enzymów była taka sama dla każdego rekina oraz wyróżniało je lepsze przystosowanie do zimnego środowiska.
Nie bez znaczenia jest fakt, iż rekin polarny to nie tylko najdłużej żyjący kręgowiec, ale i najwolniejszy rekin świata, którego prędkość pływania nie przekracza 1,2 km/h. Rekiny polarne pływają wolno, by oszczędzać energię, co ma odzwierciedlenie w spowolnionym procesie starzenia. Zdaniem Ewana Camplissona, czyli głównego autora badania i doktoranta na Uniwersytecie w Manchesterze, to właśnie powolny tryb życia rekinów polarnych jest jednym z kluczowych czynników mających wpływ na ich długowieczność.
Unikalna budowa serca wymusza na zwierzętach dość ograniczoną aktywność. Z kolei układ odpornościowy rekinów polarnych uległ mutacji genetycznej, co zapewniło rekinom ochronę przed nowotworami oraz chorobami zakaźnymi. Wyższa aktywność w cieplejszych warunkach mogłaby przyspieszyć ich metabolizm, co prawdopodobnie zmieniłoby ich styl życia.
Ataki rekinów u wybrzeży popularnych kurortów
Rekiny polarne osiągają olbrzymie rozmiary, jednak żyją w głębinach i trudno je spotkać. Jednocześnie rokrocznie w czasie wakacji światowe media obiegają wiadomości o pojawieniu się innych gatunków rekinów u wybrzeży popularnych wśród turystów kurortów. Mowa również o Morzu Bałtyckim. To nie mit ani scenariusz filmowy. Drapieżne ryby kojarzą nam się głównie z ciepłymi morzami i wysokim zasoleniem, ale ich obecność w Bałtyku nie jest niczym niezwykłym.
Co roku dochodzi do sytuacji, w których turyści kończą jako ofiary rekinów, ale śmiertelne ataki rekinów na ludzi odnotowywane są jednak niezwykle rzadko, choć za każdym razem wzbudzają skrajne emocje i strach przed wyjazdem do egzotycznych krajów. Nie trzeba jednak wpadać w panikę, bowiem zwierzęta te zazwyczaj nie atakują, jeśli nie czują zagrożenia.