Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Zwą je "ósmym cudem świata". Słynnym tarasom ryżowym w Banaue i Batad grozi upadek
Michał Fitz
Michał Fitz 25.02.2023 13:25

Zwą je "ósmym cudem świata". Słynnym tarasom ryżowym w Banaue i Batad grozi upadek

tarasy ryżowe
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3036218

W szkole zawsze uczono nas o siedmiu cudach świata, wyjątkowych konstrukcjach, które powstały lata temu. Nieoficjalnie mówi się także o ósmej pozycji na tej liście. Są nią tarasy ryżowe w Banaue i Batad.

Niestety, mogą one niedługo dołączyć do Kolosa z Rodos czy Ogrodów Babilońskich. Grozi im bowiem upadek i zapomnienie.

Tarasy ryżowe w Banaue i Batad

Wspomniane wyżej konstrukcje położone są na Filipinach i uchodzą za jedną z największych atrakcji turystycznych tamtego regionu. Trudno się zresztą dziwić, bo mówimy tu o tarasach pokrywających 10 kilometrów kwadratowych górskiego terenu.

Zostały one wykute w pierwotnej formie góry ludzkimi rękoma, bez użycia żadnych maszyn. Gdy bowiem powstawały, ludzie mieli do dyspozycji tylko podstawowe narzędzia. Najstarszy z tarasów datuje się bowiem na 2000 lat wstecz! Choć są tak wiekowe, ponad połowa z nich wciąż jest używana.

Cyklon tropikalny Freddy uderzył w Mauritius. Wiatr osiąga nawet do 280 kilometrów na godzinę

Jak tarasy ryżowe były nawiadniane

Tym, co najbardziej imponuje w tarasach położonych na terenie Banaue i Batad, wcale nie jest ich powierzchnia. Największym zdumieniem jest fakt, że mogą być używane niemal cały rok, a to wszystko z uwagi na system irygacyjny, który skonstruowano przy ich budowie.

Ten stworzony jest z tysięcy połączeń, które transportują wodę z lasów tropikalnych położonych w wyższych partiach gór. Ta dostarczana jest w ten sposób do każdego, pojedynczego tarasu. Stworzenie takiego systemu nie jest wcale łatwe dziś, a przecież skonstruowano je 2 tysiące lat temu! To zdumiewające. Trudno się więc dziwić, że w 1995 roku wpisano je na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tarasy ryżowe mogą upaść

Dziś już około ⅓ tarasów nie jest w użytku. W efekcie zarosły i nie prezentują się tak imponująco. Niestety, wiele wskazuje na to, że ułamek ten będzie się zwiększał, co w przyszłości może doprowadzić do całkowitego upadku „ósmego cudu świata”. Dlaczego?

Przyczyna jest prozaiczna. Chodzi o pieniądze. Ludzie, którzy pracowali jako rolnicy przy tych tarasach, coraz liczniej przebranżawiają się i angażują w turystykę. Jest to dla nich dużo bardziej opłacalne, więc trudno ich o to winić. Zajmowanie się tarasami jest dużo cięższą pracą, która na dodatek przynosi gorsze wynagrodzenie. Niewykluczone więc, że bez stanowczej pomocy rządzących polityków, o „ósmym cudzie świata” też będziemy mogli mówić już tylko w czasie przeszłym.

Zobacz post:

Pana_Banaue_Rice_Terraces.jpg
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3036218
Projekt bez tytułu (17).jpg
Autorstwa Nieznany - McCouch S: Diversifying Selection in Plant Breeding. PLoS Biol 2/10/2004: e347. https://dx.doi.org/10.1371/journal.pbio.0020347, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1375276
Projekt bez tytułu (18).jpg
Cid Jacobo, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons
Tagi: Ciekawostki
To tu kręcono „Opowieści z Narnii”. Widoki w Górach Stołowych zapierające dech w piersi
Góry Stołowe porównuje się do krainy prosto z baśni, a wprost nierealne krajobrazy hipnotyzują nas o każdej porze roku. Być może nie wszyscy miłośnicy górskich wycieczek zdają sobie sprawę, że to właśnie w pasmie Sudetów Środkowych powstawały zdjęcia do światowego hitu filmowego “Opowieści z Narnii”. Producenci byli pod tak wielkim wrażeniem, że wrócili do Polski, by nakręcić kolejne części!Góry Stołowe to świetny cel podróży nie tylko dla pasjonatów gór, ale także fanów przygód Piotra, Edmunda, Zuzanny i Łucji znanych z “Opowieści z Narnii” - serii książek i adaptacji filmowych, które podbiły serca dzieci oraz dorosłych z całego świata. Mimo iż pierwsza część weszła na srebrne ekrany 18 lat temu, przygody czwórki rodzeństwa nadal są uwielbiane i chętnie oglądane. Jeśli jeszcze nie masz planów na weekend, koniecznie rozważ tę propozycję!
Czytaj dalej
Przetestował najgorzej oceniany nocleg w Warszawie. Nie chcielibyście spędzić w nim nocy
Youtuber Szymon Nyczke, znany jako Książulo, postanowił przetestować jeden z najgorzej ocenianych hosteli w Warszawie. Na własnej skórze chciał się przekonać, czemu panujące tam warunki skłaniają gości do wystawiania tak niskich ocen. Oczywiście cała relacja odbyła się przed kamerami. Już po przekroczeniu progu zdał sobie sprawę, że opinie nie były na wyrost, a warunki w pokoju są skandaliczne.Decydując się na wynajem noclegu w podróży, zazwyczaj kierujemy się opiniami innych, którzy korzystali już z usług danego gospodarza. Niektóre obiekty są tak zaskakująco źle oceniane, że aż wzbudzają ciekawość. Youtuberzy często wykorzystują owiane złą sławą kwatery jako źródło kontentu na swoich kanałach. Twórca internetowy Książulo na oczach widzów przekonał się, że hostel za 120 zł za noc w Warszawie to niezapomniana przygoda, a także spełnienie marzeń miłośników dzikiej przyrody - pod warunkiem, że darzą sympatią pluskwy.
Czytaj dalej