Znaleźli go martwego na szlaku. Makabryczne odkrycie w Tatrach
Jak poinformowała Horska Zachranna Służba, polscy turyści, będąc po stronie Tatr Wysokich po słowackiej stronie, trafili na ludzkie zwłoki. Ciało zostało zabezpieczone przez ratowników i obecnie trwa identyfikacja tożsamości zmarłej osoby.
To nie pierwszy taki przypadek, kiedy to na szlaku doszło do zgonu jednego z wędrowców. Góry bowiem niekiedy bywają bardzo niebezpieczne i należy zachować szczególną ostrożność. Warto na szlak udać się przynajmniej we dwie osoby bądź w grupie, by w razie kryzysowej sytuacji móc liczyć na czyjąś pomoc.
Ludzkie zwłoki znalezione w Tatrach Wysokich
Do makabrycznego odkrycia doszło w Tatrach Wysokich po słowackiej stronie, dokładnie w rejonie Żłobistego Szczytu. Jak poinformowali słowaccy ratownicy, Polacy zauważyli tam ludzkie zwłoki i od razu przekazali materiał pracownikowi hotelu nad Popradzkim Stawem.
Obsługa hotelu niezwłocznie zawiadomiła odpowiednie służby i na miejsce Starego Smokowca przyleciał śmigłowiec z ratownikami.
Trwa identyfikacja tożsamości zmarłego wędrowca
- Po oględzinach i udokumentowaniu miejsca wypadku szczątki przewieziono do Starego Smokowca - podają słowaccy ratownicy.
Obecnie trwa identyfikacja zmarłego wędrowca, a także badane są okoliczności, w jakich doszło do zgonu.
To nie pierwszy taki przypadek. Każdego roku w Tatrach dochodzi do wypadków śmiertelnych. Bez względu na to, czy na szlak wyruszy turysta, czy doświadczony taternik, śmierć może spotkać każdego. Wystarczy chwila nieuwagi, nieostrożność, lub niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Niebezpieczeństwo w Tatrach. Na co należy uważać?
Jak podaje Tatrzański Park Narodowy, mimo statystyk Tatry uchodzą za bezpieczne góry, pod warunkiem że stosujemy reguły co do odpowiedniego zachowania, jednak niekiedy nawet i to może nie wystarczać.
Planując wędrówkę po górach, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wiatr. Niekiedy w Tatrach wieje bardzo silny, “halny” wiatr, którego porywy dochodzą nawet do 150 km/godz. W takim wypadku należy zrezygnować z wycieczki w góry, bowiem przy tak silnym wietrze niemalże trudno jest utrzymać się na nogach. Kolejną ważną kwestią jest mgła, która może znacznie ograniczyć widoczność. Warto wziąć pod uwagę również temperaturę powietrza, a także słońce, którego promienie mogą być przyczyną udaru słonecznego lub czasowego uszkodzenia wzroku.
Oprócz warunków pogodowych, udając się na szlak, musimy być świadomi ewentualnych spadających kamieni czy lawiny.