Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Znalazłeś coś takiego w lesie? Lepiej rozejrzyj się dookoła i wiej czym prędzej
Ewa  Falak
Ewa Falak 30.05.2024 13:00

Znalazłeś coś takiego w lesie? Lepiej rozejrzyj się dookoła i wiej czym prędzej

jaja gniazdo
fot. Canva

Turyści, którzy ruszają tłumnie na spacery do lasu lub na górskie szlaki, zapominają często, że wkraczają do świata dzikiej przyrody. Przełom wiosny i lata sprzyja nie tylko naszej aktywności, ale także  aktywności zwierząt. Spotkanie z nimi nie zawsze należy do bezpiecznych, o czym przekonują leśnicy z Piwnicznej. Czasami niebezpieczeństwo jest dobrze ukryte i niemal niezauważalne…

Obecnie trwa czas rozrodu wielu gatunków. Gdy spacerując w lesie lub nad brzegiem jeziora natrafimy na jaja, nie ma co liczyć, że wyklują się z nich słodkie pisklęta. Lepiej rozejrzeć się, czy nie wdepnęliśmy właśnie w gniazdo węży. Jak zachować się podczas wkroczenia na taki teren i co robić podczas bliskiego spotkania z tymi gadami?

Gdzie szukać węży w Polsce?

Co oprócz ptaków składa jaja? Pytanie rodem z “Familiady” może wydawać się na pozór śmieszne, ale większość Polaków ma problem z udzieleniem właściwej odpowiedzi. Polskie płazy z wyjątkiem salamandry (salamandra nie składa jaj) składają jaja w wodzie. 

Na lądzie możemy natomiast natknąć się na jaja gadów. Ich gniazda niekoniecznie muszą znajdować się w pobliżu rzek i jezior. Sposób i miejsce złożenia jaj oraz liczba jaj w złożeniu są charakterystyczne dla gatunku. Zdarzały się nawet przypadki zakładania gniazd w ludzkich domach…

Czytaj więcej: To była miłość od pierwszego wejrzenia. Polacy w mig zakochali się w tej wyspie
 

Znalazłeś coś takiego w lesie? Lepiej rozejrzyj się dookoła

Od początku czerwca, aż do lipca trwa okres, podczas którego jaja składają węże. Prawdopodobieństwo natknięcia się na gniazdo jednego z nich jest naprawdę spore.  Z jaj, które zostały złożone w ziemi, wykluwa się kolejne pokolenie gadów. 

Jeśli w piaszczystych szczelinach, lub na przykład kompostowniku na działce znajdziemy dziwnie wyglądające jaja, najprawdopodobniej mogą one należeć do najbardziej popularnego gatunku węża w Polsce. Mowa oczywiście o zaskrońcu, który zawdzięcza swą polską nazwę charakterystycznym żółtawym plamom „za skroniami”. Plamy te są bardzo wyraźne i pozwalają łatwo rozpoznać ten niejadowity i niegroźny dla człowieka gatunek. Co jednak zrobić, jeśli w naszej okolicy zadomowią się już tacy “śliscy” goście?

Co robić podczas spotkania z wężami w gniazdowisku

Samice węży najchętniej składają jaja w ciepłych i wilgotnych miejscach. Młode węże wykluwają się wszystkie na raz i wypełzają nagle z gniazda. Taki widok mógłby niektórych przyprawić o atak serca, ale warto pamiętać jednak o kilku zasadach. Przede wszystkim zdecydowana większość węży w naszym kraju nie jest jadowita! Warto również wiedzieć, że wszystkie gatunki gadów żyjących w Polsce są pod ochroną.

Płoszenie tych zwierząt i niszczenie ich gniazd jest zabronione. Najlepiej więc jaja zostawić w spokoju i bezpiecznie się oddalić.

Czytaj też: To o 12:05 pokazały kamery we Władysławowie. Mało kto by się tego spodziewał