Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Polacy uwielbiają latać tam na wakacje. Mało kto słyszał jednak o niezwykłym różowym jeziorze
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 29.05.2024 12:28

Polacy uwielbiają latać tam na wakacje. Mało kto słyszał jednak o niezwykłym różowym jeziorze

 Jezioro Tuz Turcja
fot. Naeblys/ Shutterstock

Planując wyjazd na wakacje, dobrze jest wiedzieć, co możemy odwiedzić na miejscu. Jak się okazuje, w jednej z ulubionych wakacyjnych destynacji Polaków znajduje się niezwykłe różowe jezioro. 

Różowe jezioro w Turcji

Jezioro Tuz znajduje się w Anatolii w Turcji, zaledwie ok. 1,5 godz. jazdy samochodem ze stolicy kraju, Ankary. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu było drugim największym tego typu akwenem w Turcji, jednak zmiany klimatu zrobiły swoje. 

Jezioro Tuz jest wyjątkowe ze względu na swoje zasolenie, które wynosi ok. 33 proc. Dla porównania - Morze Martwe ma zasolenie na poziomie 28 proc. Choć jest dość płytkie, gdyż głębokość maksymalna to ok. 5 m, a leży na wysokości aż 925 m n.p.m. 

Źródło soli w Turcji

To właśnie z Jeziora Tuz wydobywa się ponad 60 proc. konsumowanej przez Turków soli. Akwen ten jest zasilany przez wody gruntowe i powierzchniowe. 

Jezioro Tuz to niezwykły ekosystem, w skład którego wchodzą m.in. stada flamingów. Niestety, w 2021 r. ze względu na suszę, jezioro wyschło, przez co aż ok. 1000 straciło życie. Na szczęście w kolejnych latach sytuacja się nieco poprawiła, a i różowe ptaki wróciły do swojego "domu". 

Dlaczego Jezioro Tuz jest różowe?

Przyglądając się bliżej Jezioru Tuz, można odnieść wrażenie, że znajdująca się w nim woda jest różowa. Wszystko przez naturalne procesy zachodzące w akwenie. 

W jeziorze występują nieszkodliwe glony Dunaliella Salina. To właśnie one są odpowiedzialne za kolor wody. - Co roku w okresie letnim jezioro paruje, zabijając tym samym plankton, który żywi się glonami – powiedział profesor Christopher Gobler ze Stony Brook University. 

- Algi kwitną, a jezioro prawdopodobnie będzie czerwonawe do momentu, aż cała woda wyparuje. Dojdzie do tego prawdopodobnie w przyszłym miesiącu, w szczytowym okresie letnich upałów - dodał. 

Czytaj więcej: Ten problem w hotelowej łazience dotyka wielu turystów. Jest na to sposób