Zimna Wódka, Zgon, Pupkowizna... Te polskie miejscowości was zaskoczą
Nie samym Zakopanem człowiek żyje. W Polsce istnieje wiele miast i miasteczek, których nazwy potrafią rozbawić do łez i mało kto o nich wie. Pytając kogoś, gdzie mieszka można się mocno zdziwić. Jęczydół, a może Zimna Wódka? Oto najdziwniejsze, a zarazem najśmieszniejsze nazwy polskich miejscowości.
Dla niektórych to wątpliwy powód do zachwytu. Oprócz nietypowych ich nazw ciekawe jest również, jak właściwie one powstały? Być może jedno z nich znajduje się niedaleko waszego miejsca zamieszkania?
Najdziwniejsze nazwy w Polsce. Gdzie leży Złe Mięso?
Jak słyszymy nazwę Złe Mięso, aż trudno uwierzyć, że taka miejscowość rzeczywiście znajduje się na mapie Polski. Dokładnie jest to wieś pogranicza borowiacko-kaszubskiego w południowej części województwa pomorskiego, w powiecie chojnickim, w gminie Czersk nad Wadą i w kompleksie leśnym Borów Tucholskich.
Złe Mięso liczy około 300 mieszkańców i krążą wokół niej trzy legendy. - Setki lat temu na tych terenach doszło do wielkiej bitwy, w której trupem padło sporo żołnierzy i wiele zwierząt. Padlina rozłożyła się na polu walki. Druga wersja mówi o nieuczciwym karczmarzu, który starym, zepsutym mięsem, potruł swoich gości - tłumaczy sołtys w rozmowie z “Dziennikiem Bałtyckim”.
Czytaj też: 59-latek dopuścił się tego w kościele. Został zatrzymany przez policję
W okolicy znajduje się kilka atrakcji: Akwedukt w Fojutowie, Jezioro Krasne w Borach Tucholskich, Kąpielisko nad Jeziorem Wielewskim i Wdzydzkim wraz z wieżą widokową, Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich czy farma strusi afrykańskich.
Miejscowość Jęczydół niedaleko Szczecina
Wieś położona jest w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Kobylanka, nad Miedwiem, 10 km na zachód od Stargardu. Nazwa ma słowiańską genezę. Odnosiła się do kanału, łączącego Jezioro Miedwie z Iną. Nawiązuje do legendy o pochodzeniu miedwiańskiej siei i diable, którego przychytrzył mnich z klasztoru. Po przegranym zakładzie o duszę zakonnika miał wydawać rozpaczliwe jęki w dole na brzegu jeziora.
W okolicy można znaleźć trochę atrakcji, jednak najbardziej popularne, szczególnie w sezonie letnim jest kąpielisko śródlądowe w Zieleniewie nad Jeziorem Miedwie. Oprócz tego można odwiedzić: Stargardzkie Centrum Kultury, Kolegiatę Najświętszej Marii Panny Królowej Świata, Binowo Park, Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie czy Łasztownię.
Zimna Wódka 43 km od Opola
Kolejna wieś na mapie Polski o dość nietypowej nazwie - Zimna Wódka. Położona w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim, w gminie Ujazd. Obecnie zamieszkują ją ok. 800 osób. Nazwa w rzeczywistości wzięła się z faktu, iż powstała osada była położona nad potokiem. Nie ma nic wspólnego z popularnych w Polsce trunkiem. Tamtejsi mieszkańcy wiedzą doskonale, że za nazwą stoi podziemny strumień, który przepływa pod wsią i dzięki temu, mają oni niezwykle smaczną i zimną wodę. Co ciekawe niektórzy piją ją bezpośrednio z kranu.
Czytaj też: ZUS przeprowadza wzmożone kontrole. Będzie sprawdzać jedną rzecz
Co można zwiedzić, będąc w okolicy wsi? Np.: Park miejski, Ratusz w Strzelcach Opolskich, Pomnik Myśliwca w Strzelcach Opolskich, Mury Obronne w Strzelcach Opolskich, Muzeum Czynu Powstańczego, kąpielisko nad Jeziorem Srebrnym, kąpielisko Pławniowice czy Wieżę Bramy Górnej.
Najśmieszniejsze nazwy polskich miejscowości
W Polsce miejscowości o tak nietypowych i zabawnych nazwach jest całe mnóstwo. Należą do nich także: Zgon, Królik Polski, Cyców, Pupki, Szkaradowo, Owsianka, Wielka Lipa, Wińsko, Stary Bógpomóż, Krzywe Kolano, Suchorączek, Grzeczna Panna, Bachor, Ciućmanija, Zgniłka, Jajkowo, Uciekajka, Kłopot, Podła Góra, Szczaniec, Alfonsów, Pieczonogi, Pupkowizna, Konowały, Pieniążki i wiele innych.