zima nowe informacjeFot. Pixabay.com/pasja1000

Nowe informacje ws. luzowania obostrzeń w Polsce. Minister poruszył sprawę ferii zimowych

Zima jest okresem, w którym wielu Polaków planuje urlopy. Niedawno w mediach pojawiły się nowe informacje dotyczące obostrzeń w naszym kraju. W związku ze stabilizującą się sytuacją epidemiczną, minister zdrowia wypowiedział się na temat ferii zimowych. Niestety, konkretne deklaracje nie padły, gdyż jest jeszcze zbyt wcześnie.

Zima może być lepszym okresem dla turystów niż wakacje? Po tym, jak we wtorek 17 listopada minister zdrowia Andrzej Niedzielski ogłosił, że sytuacja epidemiczna w Polsce zaczyna się stabilizować, pojawiło się wiele pytań. W związku ze zmniejszeniem liczby nowych zarażonych w porównaniu do zeszłego tygodnia, Polacy zaczęli zastanawiać się, kiedy możliwy będzie powrót do normalności. Szef resortu zdrowia został zapytany też o możliwość wyjazdu podczas ferii.

Coraz więcej turystów zastanawia się, jak będzie przebiegała zima w Polsce. Najczęściej podejmowanymi tematami są łagodzenie obostrzeń przed okresem świąteczno-noworocznym oraz możliwość spędzania ferii zimowych. Grudzień oraz styczeń to miesiące, w których znaczna część Polaków decyduje się na podróże. Minister zdrowia, Andrzej Niedzielski, poruszył kwestię znoszenia ograniczeń.

Czy zima będzie okresem dobrym dla turystów? Minister zdrowia zajął stanowisko w sprawie ferii zimowych

Chociaż ogłoszenie stabilizacji epidemicznej przez ministra zdrowia mogło zasugerować, że zima okaże się okresem stopniowego znoszenia obostrzeń sanitarnych, Andrzej Niedzielski na pytania odpowiadał z wyraźnym dystansem, nie popadając w przesadny optymizm. Szef resortu zdrowia jasno dał do zrozumienia, że jest za wcześnie, by mówić o feriach zimowych.

– Te dywagacje na temat planów na ferie zimowe są jeszcze przedwczesne. My jesteśmy na razie na takim etapie, że mamy ściśle określone kroki luzowania i zaostrzania obostrzeń, z tym zastrzeżeniem, że do 29 listopada nie będziemy nic zmieniali. Są to też taki punkty umowne, orientacyjne, które będą pomocne w tych procesach – słowa Andrzeja Niedzielskiego cytuje portal NaTemat.pl.

Minister zdrowia podkreślił, że chociaż zachodzi wypłaszczenie się krzywej zachorowań, to nadal należy wstrzymać się z łagodzeniem obostrzeń. Te pozostaną bez zmian aż do 29 listopada. Wiele z nich drastycznie ogranicza ruch turystyczny na terenie całego kraju. Przypominamy, że wczasowicze między innymi nie mogą zakwaterować się w ośrodkach prowadzących działalność noclegową np. hotelach, hostelach i pensjonatach.

– Patrząc na możliwe scenariusze, to po pierwsze pandemia już nas nie raz zaskoczyła i miejmy nadzieję, że teraz nas zaskoczy pozytywnie. W tej chwili jednak jest za wcześnie, żeby mówić cokolwiek na temat planów na ferie – mówi minister zdrowia.

– Można powiedzieć, że teraz w zasadzie jesteśmy w takiej fazie, gdzie ta stabilizacja następuje i chyba powoli możemy troszeczkę się uśmiechnąć i stwierdzić, że to, co jest najgorsze, mamy w pewnym sensie za nami – zakończył Andrzej Niedzielski.

Zima zbliża się coraz większymi krokami. Branża czeka z niepokojem

W związku z tym, że zima zbliża się wielkimi krokami, zarówno wczasowicze, jak i cały sektor turystyczny, czekają na łagodzenie obostrzeń. Wielu przedsiębiorców liczy na to, że w grudniu sytuacja ulegnie znacznej poprawie, co potwierdził komentarz Magdy Kędzierskiej z serwisu nocowanie.pl. Na łamach programu Wirtualnej Polski „Newsroom” kobieta przyznała, że możliwe jest rezerwowanie noclegów w obiektach po 29 listopada.

Magda Kędzierska potwierdziła również, że okres zimowy to czas, w którym przedsiębiorcy działający w branży turystycznej liczą na odrobienie przynajmniej części strat finansowych. Złagodzenie obostrzeń na czas ferii zimowych także mógłby się do tego przyczynić. W mediach pojawia się coraz więcej informacji dotyczących dramatycznej sytuacji hotelarzy, którzy już teraz robią, co mogą, by przyciągnąć turystów – nawet jeśli może skończyć się to karami.

Niedawno portal WP Kobieta opublikował relację wczasowiczów, którzy przyznali, że chociaż obecne restrykcje obowiązują do 29 listopada, wiele osób decyduje się na weekendowe urlopy w SPA oraz hotelach, gdzie nie napotykają żadnych utrudnień, a nawet są zachęcani promocyjnymi cenami. Jedna z kobiet potwierdziła, że miała dostęp do basenu czy masażu podczas pobytu.

Do sezonu zimowego przygotowuje się także Karpacz. W turystycznej miejscowości trwają już przeglądy techniczne wyciągów oraz stoków, które mają zostać udostępnione turystom już 15 grudnia. Wtedy także Karpacz Ski Arena zamierza oddać do użytku najnowszą atrakcję, o której pisaliśmy w jednym z naszych artykułów.

Źródło: NaTemat.pl

Następny artykuł