Turysci.pl
święta nowy głos

Fot. commons.wikimedia.org/wiki/File:Rynek_-_boże_narodzenie.jpg

Ważna wiadomość o Świętach Bożego Narodzenia i Sylwestrze dla Polaków. Co dalej z urlopami i rezerwacjami?

10 Listopada 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Święta Bożego Narodzenia oraz Sylwester to dla większości Polaków czas urlopów i wypoczynku. W tym okresie mnóstwo osób planuje nie tylko podróże po kraju, ale również wczasy za granicą. Niedawno w tej sprawie poj

Święta Bożego Narodzenia oraz Sylwester od pewnego czasu stoją pod dużym znakiem zapytania. W związku z pojawiającymi się ograniczeniami, turyści zaczynają mieć obawy co do tego, czy uda im się wykorzystać ten czas tak, jak by chcieli. W tym okresie przeważnie mnóstwo Polaków decyduje się na podróże – jedni wybierają się w rodzinne strony, inni planują wycieczki za granicę. Co powinni wiedzieć podróżni?

W programie Wirtualnej Polski „Newsroom” poruszono temat nadchodzącego święta. Zarówno Boże Narodzenie, jak i Sylwester, to czas, w którym mnóstwo Polaków decyduje się na podróże. Część społeczeństwa odwiedza najbliższych, pokonując wiele kilometrów po Polsce. Chociaż forma spędzania świąt za granicą nie należy do naszej tradycji, z niej również korzysta coraz więcej Polaków. Niestety pojawiające się ograniczenia w znaczący sposób wpływają na wyjazdy. W dodatku niedługo mogą pojawić się następne.

Czy decyzje rządu wpłyną na święta?

Polacy coraz częściej zastanawiają się, czy decyzje rządu będą miały wpływ na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Chcąc przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, władze wprowadzają ostre ograniczenia, które znacznie utrudniają podróże. Restrykcje, które niedawno ogłosił premier Mateusz Morawiecki, szczególnie uszczupliły ruch turystyczny.

W związku z decyzją rządu, 6 listopada zamknięte zostały wszystkie obiekty noclegowe. Z kwater mogą korzystać jedynie osoby podróżujące służbowo. Oznacza to, że przemieszczający się po kraju turyści, nie mogą zatrzymać się między innymi w hotelach, hostelach ani pensjonatach. Rozporządzenie obowiązuje do 29 listopada, jednak coraz więcej osób zastanawia się, czy można dokonywać rezerwacji na wyjazdy w okresie Bożego Narodzenia i Sylwestra.

Ten wątek został poruszony w programie Wirtualnej Polski „Newsroom”. Gościem była Magda Kędzierska z serwisu nocowanie.pl., która zajęła stanowisko w sprawie dokonywania rezerwacji w grudni. Przedstawicielka turystycznego portalu odpowiedziała, co mogą zrobić Polacy, jeśli planują w okresie świąt podróże.

Święta nie są objęte obecnym rozporządzeniem. Branża liczy na złagodzenie obostrzeń

Na łamach „Newsroom” Magda Kędzierska podkreśliła, że jak dotąd święta nie zostały objęte rozporządzeniem, które zakazuje przemieszczania się po kraju i korzystania z obiektów prowadzących działalność noclegową. W związku z tym przyznała, że Polacy, którzy planują podróże w okresie Bożego Narodzenia i Sylwestra, mogą dokonywać rezerwacji.

– Nie ma zakazu, który mówi o tym, że nie możemy prowadzić rezerwacji, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by rezerwować terminy po 29 listopada – słowa Magdy Kędzierskiej z programu „Newsroom” cytuje Wirtualna Polska.

– Docierają też do nas informacje z drugiej strony. Turyści pytają nas o obiekty i dokonują rezerwacji. Mamy nadzieję, że w jakimś stopniu obiekty odbiją sobie finansowo ten ciężki miesiąc – dodaje Magda Kędzierska.

Z relacji wynika też, że branża turystyczna liczy na złagodzenie restrykcji do czasu świąt. Być może ten okres pomoże w jakimś stopniu zmniejszyć straty poniesione w ciągu ostatnich tygodni. Nadal jednak nie wiadomo, czy do tego czasu rząd nie wprowadzi kolejnych ograniczeń. Decydujące mogą okazać się kolejne dni. Obecnie trwają intensywne rozmowy na temat wprowadzenia narodowej kwarantanny.

Narodowa kwarantanna oznaczałaby ponowny lockdown. W mediach pojawiły się już wiadomości, które sugerują, że to może oznaczać ograniczenie mobilności, co jeszcze bardziej uderzy w turystykę. O możliwych scenariuszach pisaliśmy już w jednym z naszych artykułów. Jeśli interesują was szczegóły, możecie przeczytać o tym tutaj.

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >