Zdjęcia z BiałegostokuFot. facebook.com/ Oczami Natury

Niesamowity widok na polskim niebie. Skąd się biorą świetlne słupy?

Zdjęcia świetlistych, kolorowych słupów, zachwyciły internautów. Wspaniały spektakl na niebie miał miejsce w Białymstoku i nie prędko się powtórzy. Rzadkie zjawisko wymaga specyficznych warunków. Niesamowite zdjęcia z tej chwili udostępnił profil Oczami Natury na Facebooku.

Zdjęcia z Białegostoku szybko obiegły media społecznościowe. Internauci są zachwyceni świetlistymi słupami, które pojawiły się w mieście nocą. Mimo tego, że powstały zupełnie naturalnie, sprawiają wrażenie sztucznych iluminacji.

Mróz sprzyja powstawaniu pięknych zjawisk

Ostatnie dni były wyjątkowo mroźne w całym kraju, jednak na Podlasiu termometry wskazywały ponad 20 kresek poniżej zera. W nocy z niedzieli na poniedziałek w stolicy województwa było -33 stopnie C. Oprócz siarczystych mrozów i grubej warstwy śniegu, można było odczuć wysokie ciśnienie, powyżej 1000 hPa.

Te specyficzne warunki sprawiły, że mieszkańcy mieli okazję zobaczyć niezwykłą grę świateł na niebie. Proste, pionowe słupy miały kolor bladopomarańczowy lub jasnoniebieski i były związane z kryształkami lodu zawieszonymi w powietrzu. Ich niesamowite zdjęcia opublikował profil Oczami Natury na Facebooku.

Świetlne słupy Oczami Natury

Fot. Świetlne słupy „Oczami Natury"/ facebook.com/Oczami Natury

Jak powstają świetlne słupy?

Niebieskie i pomarańczowe kolumny powstają w atmosferze przy wyjątkowo niskich temperaturach. Gdy termometry wskazują mniej niż 20 st. C., wilgoć w powietrzu zaczyna zamieniać się w kryształki lodu.

Światło słońca, księżyca a czasem nawet ulicznych latarni, zostaje rozproszone w drobinkach lodu, tworząc niesamowite zjawiska świetlne. Tym razem fotografowie z profilu Oczami Natury mieli szczęście i dzięki nim możemy zobaczyć wspaniałe zdjęcia z Białegostoku w internecie.

W Polsce rzadko panują warunki sprzyjające powstawaniu świetlistych słupów. Głównym problemem są ciepłe zimy, do których przyzwyczailiśmy się w ostatnich latach. Na szczęście zdarzają się wyjątki.

Zdjęcia zachwyciły internautów

Wspaniałe zdjęcia, które oglądać można na profilu „Oczami natury" na Facebooku, szybko obiegły media. Okazuje się, że niektórzy mieszkańcy Białegostoku przeoczyli to rzadkie zjawisko na niebie i teraz bardzo tego żałują, co wynika z komentarzy pod wpisem autorów zdjęcia.

Ostatnio udało się je zobaczyć na Podhalu, w połowie grudnia ubiegłego roku. Mieszkańcy od razu ruszyli na podwórka, by zrobić zdjęcia na pamiątkę. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Zdecydowanie więcej okazji do podziwiania tego niezwykłego spektaklu mają mieszkańcy Syberii i Arktyki, gdzie niskie temperatury nie są czymś nadzwyczajnym. W pierwszej połowie grudnia mnóstwo kolorowych słupów światła pojawiło się w rosyjskiej Tiumeni.

Mroźne powietrze z południowego-wschodu przyczyniło się również do powstania lodowych kul nad brzegiem Bałtyku. Mieszkańcy Jastarni zrobili im zdjęcia, wzbudzając zainteresowanie wśród internautów. Wyglądały niczym dzieło człowieka i aż trudno uwierzyć, że stworzyła je sama natura.

Wczorajsza obserwacja filarów świetlnych wzbudziła niemałą sensacje. Poniżej wszystkie zdjęcia które ukazują jak...

Opublikowany przez Oczami natury Poniedziałek, 18 stycznia 2021

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Radio Zet

Następny artykuł