Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Niezwykle rzadkie zjawisko na Podhalu. Jak powstają zjawiskowe Słupy Światła?
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 16.12.2020 20:47

Niezwykle rzadkie zjawisko na Podhalu. Jak powstają zjawiskowe Słupy Światła?

Podhale rzadkie zjawisko
Fot. www.facebook.com/GrzegorzPLB

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak powstaje niecodzienne zjawisko słupów świetlnych

  • gdzie zazwyczaj możemy zobaczyć ten widok

  • jak często można zaobserwować słupy świetlne w Polsce

Zarówno turyści, jak i osoby zamieszkujące Podhale niedawno mogli zaobserwować niecodzienne zjawisko. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia przepięknych słupów świetlnych nad domami w Białce Tatrzańskiej. Ten widok najczęściej pojawia w regionach, w których występują niskie temperatury, chociaż w Polsce to prawdziwa rzadkość. O szczegółach informuje Onet.pl.

Warto podkreślić, że Podhale nie należy do regionów, w których zazwyczaj pojawiałyby się słupy świetlne. Strumienie, które wystrzeliwują ku niebu, przypominają trochę efekty specjalne znane z filmów science fiction. Tym większe musiało być zdziwienie mieszkańców Białki Tatrzańskiej. Fotografie nadesłane przez Weronikę Ślęczek zostały opublikowane na Facebooku „Grzegorz Zawiślak – Polish Storm”.

Podhale wzbudziło ogromne zainteresowanie. Słupy świetlne w Białce Tatrzańskiej

Zdjęcia, które pokazują Podhale i niecodzienną scenerię, od razu wzbudziły duże zainteresowanie w mediach społecznościowych. Internauci nie kryli dużego zainteresowania oraz zachwytu na widok kolorowych filarów świetlnych.

Zbiór fotografii opublikowanych na Facebooku „Grzegorz Zawiślak – Polish Storm” otrzymał już ponad dwa tysiące reakcji użytkowników. Pod wpisem znalazło się ponad 400 komentarzy. „Nie wiedziałam, że takie zjawisko powstaje”, „Jak to cudo powstaje?” czy „Wow! Pierwszy raz widzę takie cudo… Niesamowite. Coś jak zorza polarna?”, czytamy pod publikacją.

Nie – to nie Rosja ani Kanada... To Białka Tatrzańska na Podhalu i dzisiejsze, jedne z najbardziej widowiskowych słupów (filarów) świetlnych na terenie Polski w ostatnich latach! – czytamy we wpisie.

Nie bez powodu autor podkreślił, że zdjęcia zostały zrobione w Polsce, ponieważ w naszym kraju rzadko można zaobserwować słupy świetlne. Dużo częściej powstają natomiast w chłodniejszych regionach Rosji, Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Szwecji. Pojawienie się tego zjawiska w Polsce to ewenement.

Słupy światła nad Białką Tatrzańską, Fot. www.facebook.com/GrzegorzPLB

Jak powstają filary, które rozświetliły Podhale?

Kolorowe słupy, które rozświetliły Podhale, powstają nie tylko dzięki niskim temperaturom, ale również kryształkom lodu, które unoszą się w powietrzu. Najczęściej można zaobserwować jasne filary chwilę przed wschodem lub zaraz po zachodzie, ponieważ pojawiają się, gdy światło nisko położonego słońca odbija się od powierzchni lodowych elementów.

Słupy świetne zazwyczaj przyjmują czerwoną barwę, ale zdarzają się też wyjątki. Warto też zauważyć, że przemieszczają się wraz z ruchem słońca. Jeśli kiedyś zobaczycie je na własne oczy, rozejrzyjcie się dobrze i przygotujcie aparaty, ponieważ często towarzyszą im także takie zjawiska jak parhelium (słońce poboczne) i halo (barwny świetlisty pierścień).

Słupy światła nad Białką Tatrzańską, Fot. www.facebook.com/GrzegorzPLB

Nie jest to jedyne przepiękne zjawisko zaobserwowane w Polsce w tym miesiącu. Fotograf Bartłomiej Jurecki uwiecznił undefinedznajdujący się nad górskimi chatami świetlisty pierścień. Niesamowite zdjęcia z tego zdarzenia możecie zobaczyć tutaj. Dajcie znać w komentarzach na Facebooku, jak podobają wam się takie cuda natury i czy kiedykolwiek zaobserwowaliście coś podobnego.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Słupy światła nad Białką Tatrzańską, Fot. www.facebook.com/GrzegorzPLB

Źródło: Onet.pl