Turysci.pl
zdjęcia z Rosji

Fot. twitter.com/The Moscow Times/ screen

Zdjęcia świetlistych słupów obiegają sieć. Niezwykłe zjawisko nad Syberią zapiera dech

12 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Zdjęcia z syberyjskiego miasta wyglądają niczym kadry z filmu o przylocie UFO. Nie jest to jednak dowód na istnienie pozaziemskiej cywilizacji, lecz niezwykłe zjawisko świetlne, które zachodzi w specyficznych warnkach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • o świetlistych słupach w Rosji

  • jak powstaje niezwykłe zjawisko

  • gdzie zobaczyć zdjęcia

Zdjęcia z Tiumenia szybko obiegły media społecznościowe. Internauci są zachwyceni świetlistymi słupami, które pojawiły się w mieście nocą. Mimo tego, że powstały zupełnie naturalnie, wiele osób było przekonanych, że to sygnały od przybyszy z innej planety.

Pierwsze miasto na Syberii

Tiumeń jest dużym miastem położonym na Syberii, które stanowi ważny ośrodek przemysłu stoczniowego, maszynowego, metalowego, elektrotechnicznego, drzewnego, chemicznego, włókienniczego i skórzano-obuwniczego. Najważniejszym elementem jest rzeka Tura, którą spławiane są towary na północ. 

Założone w 1586 roku, aby wspierać ekspansję Rosji na wschód, było pierwszą rosyjską osadą położoną na Syberii. Wcześniej w tym miejscu znajdowało się tatarskie miasto chana Czyngis-Tura.

Specyficzny klimat

W Tiumeni panuje klimat wilgotny kontynentalny z ciepłymi, nieco latami i długimi, mroźnymi zimami. Pogoda w regionie jest bardzo zmienna, a temperatura w mieście jest zawsze wyższa o kilka stopni niż w okolicy.

Te specyficzne warunki sprawiają, że mieszkańcy mają szansę zobaczyć niezwykłą grę świateł, jaka ostatnio miała miejsce. Proste pionowe słupy światła mają kolor pomarańczowy lub niebieski i są związane z kryształkami lodu zawieszonymi w powietrzu.

- Niesamowite promienie światła niedawno wypełniły nocne niebo w syberyjskim mieście Tiumeń. Wbrew pozorom zjawisko nie jest dziełem przybyszów z innej planety, ale raczej odbiciem światła od kryształków lodu w powietrzu - czytamy pod zdjęciem opublikowanym na Twitterze przez "The Moscow Times".

Zdjęcia wyglądają nieprawdopodobnie

Festiwal kolorów i światła utrzymywał się aż do wschodu słońca, zaskakując wielu mieszkańców. Część z nich z pewnością widziała takie słupy już wcześniej, ponieważ odpowiednie warunki panują tam praktycznie każdego roku.

Niebieskie i pomarańczowe kolumny powstają w atmosferze przy niskich temperaturach. Gdy termometry wskazują mniej niż 20 st. C., wilgoć w powietrzu zaczyna tworzyć kryształki lodu.

Światło słońca, księżyca a nawet ulicznych latarni zostaje rozproszone w drobinkach lodu, tworząc niesamowite zjawiska świetlne. Tym razem mieliśmy szczęście i możemy zobaczyć wspaniałe zdjęcia z Tiumeni.

The Moscow Times zamieścił fotografie na swoim profilu na Twitterze, zapewniając, że nie jest to efekt wizyty przybyszów z kosmosu, lecz sama natura. Zjawisko zostało krótko wyjaśnione, by rozwiać wątpliwości internautów.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Fot. położenie miasta Tiumeń/ google.com/maps/screen

[EMBED-2707]

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >