Turysci.pl
pogoda w zakopanem

fot. Flickr/ Motoeque/ CC BY-NC-ND 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/ (zdjęcie ilustracyjne)

Zamieć śnieżna w Zakopanem. Ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego

3 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

W Zakopanem pogoda na święta może zaskoczyć. W sobotę w południe w Zakopanem odnotowano intensywne opady śniegu. Ogłoszono również drugi stopień zagrożenia lawinowego. Należy pamiętać również o zamknięciu niektórych szlaków turystycznych z powodu przebudzenia się niedźwiedzi.

  • Temperatura na Kasprowym Wierchu spadła do minus 7 st. Celsjusza

  • Na tatrzańskich szlakach pokrywa śnieżna jest zróżnicowana

  • W Tatrach ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego

Pogoda w Zakopanem jest jeszcze zimowa mimo kalendarzowej wiosny. Temperatura na Kasprowym Wierchu spadła do minus 7 st. Celsjusza. Według prognoz opady śniegu pod Tatrami potrwają do niedzieli.

Pogoda w Zakopanem może być niebezpieczna

Tatrzański Park Narodowy, przekazał w komunikacie turystycznym, że na tatrzańskich szlakach pokrywa śnieżna jest zróżnicowana. Śnieg w niektórych miejscach jest twardy i zmrożony, a w innych grząski i przepadający lub całkowicie wywiany.

Władze Parku przypominają również, że poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy również dostosować trasę do aktualnie panujących warunków. Ważne jest również posiadanie sprzętu zimowego oraz umiejętność jego obsługi.

Jak czytamy na stronie TOPR, w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach.

hotel płonął

Pożar w hotelu pod Opolem. W środku byli goście

CZYTAJ DALEJ

TOPR poinformował w komunikacie, że na jutrzejszą dobę przewidywane są opady śniegu połączone z wiatrem północnym i północno-zachodnim. Na stronie zawietrznej będzie miało negatywny wpływ na stabilność śniegów.

Szlaki zamknięte z powodu niedźwiedzi

Mimo niskich temperatur i padającego śniegu, z zimowego snu wybudziły się niedźwiedzie. W związku z tym zamknięte zostały szlaki turystyczne w rejonie Czarnego Stawu.

- Niedźwiedzica udała się na zimowy spoczynek w pobliżu szlaku turystycznego, w związku z czym w momencie, kiedy się obudziła, z gawry wyszły jednoroczne młode no i podjęliśmy decyzję, żeby zamknąć całe otoczenie Czarnego Stawu - wyjaśniał Szymon Ziobrowski z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Przyrodnicy apelują, aby dać niedźwiedziej rodzinie spokój, aby małe niedźwiadki mogły w spokoju rosnąć, rozwijać się i stać się dużymi niedźwiedziami.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TPN, GOPR

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >

Polska

Lotnisko w Gdańsku wprowadza szybkie testy na koronawirusa. Pozwolą uniknąć kwarantanny po przylocie

Czytaj więcej >