Turysci.pl
Zamek Czocha skrywa tajemnice

wikipedia.org Rafał Konieczny CC BY-SA 4.0

Byliście w Zamku Czocha? Skrywa wiele tajemnic

2 Listopada 2020

Autor tekstu:

Sara Osiecka

Udostępnij:

Zamek Czocha co roku przyciąga tysiące turystów. Przyciąga swoim bajkowym wyglądem, a do tego skrywa wiele fascynujących tajemnic. Zwiedzanie jest czystą przyjemnością, dlatego zdecydowanie warto znaleźć czas na zobaczenie tak malowniczego zabytku.

Zamek Czocha jest jednym z najpopularniejszych w Polsce. Usytuowany na Dolnym Śląsku, nad zalewem na rzece Kwas zabytek przyciąga turystów nie tylko z kraju, ale i ze świata. Budowla z XIV wieku zachwyca nie tylko swoim wyjątkowo malowniczym położeniem i wyglądem, ale też licznymi sekretami, które skrywa. Jak się okazuje, mimo licznych badań i znakomitej dokumentacji, nadal wiele może zaskoczyć osoby, które dowiedzieć się więcej o jednym z najważniejszych polskich zabytków.

Wśród turystów znane są niektóre mroczne opowieści o duchach, które mają straszyć w budynku. Jak się okazuje, tych nie brakuje w zamku Czocha. Istnieje mnóstwo legend, a każda jest iście makabryczna. Nic dziwnego, że okolica przyciąga nie tylko osoby, które chcą podziwiać widoki, ale też poczuć dreszczyk emocji.

Zamek Czocha czaruje wyglądem i sekretami

Według niekórych zamek Czocha jest nawiedzony i regularnie można spotkać w nim duchy mówiące o minionych wiekach. Przykładem może być Sala Marmurowa, gdzie ma straszyć duch dziecka. Podobno niegdyś zostało żywcem zamurowane w renesansowym komuniku, który zwiedzający do dziś mogą podziwiać. Niestety, zwiedzający skarżą się na krzyki i zawodzenie zjawy. To nie jedyny upiór, jaki ma mieszkać w zabytku, a turyści mogą usłyszeć szloch także Gertrudy, żony dawnego właściciela zamku, Christopha von Nostitz. Miał wrzucić ukochana do studni po tym, jak wyszło na jaw, że zaszła w ciążę, choć nie dzieliła z nim łoża.

Równie strasznie jest w samej okolicy - na dziedzińcu oraz na moście proawdzącym do budowli. Ponoć niegyś most runął, gdy akurat przechodzili tamtędy żałobiny żegnający Hartwiga von Uechtritz. Był drugim mężem młodszej córki innego właściciela zamku Czocha. Niestety, nikt nie przeżył upadku do suchej fosy. Wsród ofiar było sześcioro dzieci.Jednak najpopularniejszą zjawą nawiedzającą XIV-wieczną bryłę jest Biała Dama. Gertruda, już kolejna, po awanturze z bratem miała skontaktować się z husytami, by ci przejęli twierdzę. Została stracona, a jej duch do dziś ma straszyć odwiedzających. 

Ponadto zamek Czocha ma wiele podziemnych przejść, skrytek i tajemniczych zakamarków. Na wiele kilometrów rozciągają się piwnice, korytarze oraz podziemne komnaty. Do dziś jednak nie udało się ustalić, jakie było ich przeznaczenie. Mimo siedmiu wieków ten sekret nadal pozostaje nie odkryty. Widzieliście zabytek na własne oczy? A może dopiero zamierzacie zwiedzić jego mury?

Źródło: WP

Źródło: WP

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >