Zamek Czocha skrywa tajemnicewikipedia.org Rafał Konieczny CC BY-SA 4.0

Byliście w Zamku Czocha? Skrywa wiele tajemnic

Zamek Czocha co roku przyciąga tysiące turystów. Przyciąga swoim bajkowym wyglądem, a do tego skrywa wiele fascynujących tajemnic. Zwiedzanie jest czystą przyjemnością, dlatego zdecydowanie warto znaleźć czas na zobaczenie tak malowniczego zabytku.

Zamek Czocha jest jednym z najpopularniejszych w Polsce. Usytuowany na Dolnym Śląsku, nad zalewem na rzece Kwas zabytek przyciąga turystów nie tylko z kraju, ale i ze świata. Budowla z XIV wieku zachwyca nie tylko swoim wyjątkowo malowniczym położeniem i wyglądem, ale też licznymi sekretami, które skrywa. Jak się okazuje, mimo licznych badań i znakomitej dokumentacji, nadal wiele może zaskoczyć osoby, które dowiedzieć się więcej o jednym z najważniejszych polskich zabytków.

Właśnie zapadła decyzja w sprawie drugiego lockdownu. Wielu łapie się zza głowy po wieściach za granicyWłaśnie zapadła decyzja w sprawie drugiego lockdownu. Wielu łapie się zza głowy po wieściach za granicyCzytaj dalej

Zamek Czocha czaruje wyglądem i sekretami

Według niekórych zamek Czocha jest nawiedzony i regularnie można spotkać w nim duchy mówiące o minionych wiekach. Przykładem może być Sala Marmurowa, gdzie ma straszyć duch dziecka. Podobno niegdyś zostało żywcem zamurowane w renesansowym komuniku, który zwiedzający do dziś mogą podziwiać. Niestety, zwiedzający skarżą się na krzyki i zawodzenie zjawy. To nie jedyny upiór, jaki ma mieszkać w zabytku, a turyści mogą usłyszeć szloch także Gertrudy, żony dawnego właściciela zamku, Christopha von Nostitz. Miał wrzucić ukochana do studni po tym, jak wyszło na jaw, że zaszła w ciążę, choć nie dzieliła z nim łoża.

Równie strasznie jest w samej okolicy - na dziedzińcu oraz na moście proawdzącym do budowli. Ponoć niegyś most runął, gdy akurat przechodzili tamtędy żałobiny żegnający Hartwiga von Uechtritz. Był drugim mężem młodszej córki innego właściciela zamku Czocha. Niestety, nikt nie przeżył upadku do suchej fosy. Wsród ofiar było sześcioro dzieci.Jednak najpopularniejszą zjawą nawiedzającą XIV-wieczną bryłę jest Biała Dama. Gertruda, już kolejna, po awanturze z bratem miała skontaktować się z husytami, by ci przejęli twierdzę. Została stracona, a jej duch do dziś ma straszyć odwiedzających.

Dzisiaj grzeje: 1. TVN ostrzega, będzie gorzej niż zakładano. Lepiej odwołać wszystkie wyjazdy
2. PKO BP niespodziewanie wprowadza ważne zmiany. Pojawiła się całkowicie nowa funkcja
3. Skandal u Ryanaira. Nie wpuścili 10-osobowej rodziny z Polski na pokład, powód bulwersuje

Ponadto zamek Czocha ma wiele podziemnych przejść, skrytek i tajemniczych zakamarków. Na wiele kilometrów rozciągają się piwnice, korytarze oraz podziemne komnaty. Do dziś jednak nie udało się ustalić, jakie było ich przeznaczenie. Mimo siedmiu wieków ten sekret nadal pozostaje nie odkryty. Widzieliście zabytek na własne oczy? A może dopiero zamierzacie zwiedzić jego mury?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Właściciel strzelił do golden retrievera. Bezcenna reakcja szczeniaka, zasłużył na Oscara
  2. W Milionerach gigantyczne emocje. Hubert Urbański aż osłupiał, już wkrótce wszystko się wyjaśni
  3. Polska gwiazda po cichu wzięła ślub. Wybrała obłędne miejsce, zdjęcia zapierają dech
  4. Znienacka zapytali turystów czemu chodzą bez maseczek w Zakopanem. Ich odpowiedź zwala z nóg
  5. Media przekazały najgorsze informacje, fani ze świata pogrążają się w żałobie. Nie żyje, jego pokazy były międzynarodowymi hitami
  6. Dramat w Łodzi. 45-latek pod wpływem wyrzucił psa do kontenera na śmieci. Tłumaczy, że miał ważny powód

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł