Turysci.pl
Zamek Grodno

Fot. flickr.com/ Łukasz Więcław/ CC BY-SA 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Wszedł na strych zamku Grodno i nie mógł uwierzyć. Znalazł prawdziwy skarb, a pałac może skrywać jeszcze więcej

3 Lipca 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Zamek Grodno położony w Górach Czarnych, na szczycie góry Choina, przez lata skrywał skarb, który jest niezwykle cenny dla Polaków. Badacze średniowiecznej budowli twierdzą, że nadal tkwią w nim rzeczy, które zostały sch

Zamek wzniesiony został prawdopodobnie przez Bolka I, księcia świdnicko-jaworskiego. Piastowie Śląscy byli pierwszymi właścicielami, jednak po śmierci żony Bolka II przeszedł w ręce Czechów. Gmach wzniesiono z kamienia na szczycie rozległego wzgórza i początkowo był największym zamkiem Śląska. Otaczał go blankowany mur obwodowy o nieregularnym kształcie, wsparty w narożnikach skarpami. 

Zamek skrywa tajemnice i skarby

O tym zamku krąży wiele legend, ponieważ był miejscem wielu tragicznych zdarzeń. Duchy zmarłych nawiedzają mury i nie mogą odnaleźć spokoju. Turyści mogą spotkać Białą Damę, która przy świetle księżyca rzuciła się do studni po stracie męża. Inna niespokojna dusza należała do Małgorzaty, córki kasztelana, która nie chciała poślubić bogatego, ale starego mężczyzny. Zepchnęła go w przepaść, co widział ojciec, który za karę zamurował ją w lochu.

Legendy krążą także wokół późniejszych losów zamku, gdy dostał się w ręce Niemców. Warownia została przekształcona podczas II wojny światowej na lazaret żołnierzy Wehrmachtu. Niedługo potem Niemcy pomyśleli o innym wykorzystaniu tych obiektów. Istnieją dokumenty mówiące, że skrzynie ze skarbami III Rzeszy zostały ukryte pod zamkiem Grodno i w pałacu w Michałkowej. 

- Obiekty, takie jak pałace położone nieopodal zamku Grodno, leżały z dala od wielkich miast i fabryk, a tym samym istniał znikomy procent szans zbombardowania pałacu. Wszak na Dolnym Śląsku było ich setki, często małe i niepozorne dla pilota bombowca. Jeśli w okolicy były tory, z możliwością dotarcia z większych ośrodków miejskich, to był kolejny atut dla taniego i tajnego ukrycia rozmaitych dóbr - twierdzi Szymon Wrzesiński, współautor książki "Skarby III Rzeszy pod zamkiem Grodno", cytowany przez portal gazeta.pl

Żołnierze trafili na prawdziwy skarb

Dzieła sztuki zjeżdżały na Śląsk z największych miast Polski i Niemiec. Wiele z nich już odnaleziono, lecz nadal ukryte są skarby, których poszukują badacze historii. W 1945 r. do Zagórza Śląskiego przybył oddział Armii Radzieckiej pod dowództwem pułkownika Moskwina. Żołnierze znaleźli skrzynie wypełnione dziełami sztuki, a także zwinięte dywany, w których ukryto cenne obrazy. Wśród nich, na samym końcu strychu leżał obraz Jana Matejki, zatytułowany "Stańczyk". Wszystkie cenne rzeczy zostały wywiezione do Sankt Petersburga. Obrazy z polskich zbiorów przez kilka miesięcy były pokazywane na terenie ZSRR, by później, jako dar przyjaźni ze strony Związku Radzieckiego wróciły do Polski. Umieszczono je w Muzeum Narodowym.  

Źródło: gazeta.pl

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >