Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Budują zamek korzystając ze średniowiecznych metod. Budowa jeszcze trwa, a turyści już przyjeżdżają
Maja Lachowicz
Maja Lachowicz 31.12.2020 13:45

Budują zamek korzystając ze średniowiecznych metod. Budowa jeszcze trwa, a turyści już przyjeżdżają

samochód trzeba sprawdzić przed wyjazdem
Fot. en.wikipedia.org/Espirat/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaki eksperyment trwa we Francji od 23 lat

  • jak wygląda budowa zamku

  • o dużym zainteresowaniu turystów

Zamek we Francji ma wygląd typowej średniowiecznej budowli mimo tego, że jego budowa właśnie trwa. Pomysłodawca pragnie w pełni odtworzyć proces powstawania takich obiektów w czasach, gdy nie było zaawansowanych narzędzi i elektryczności.

Fot. Zamek w 2000 r./ en.wikipedia.org/CC BY-SA 1.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/1.0/

Zamek jeszcze nie został ukończony

Aby w pełni zrozumieć sposób działania średniowiecznych technologii, w projekcie wykorzystano tylko te techniki budowlane, narzędzia i stroje, które były znane w epoce. Materiały, w tym drewno i kamień, są pozyskiwane lokalnie. Jacques Moulin, główny architekt projektu, zaprojektował zamek według modelu architektonicznego opracowanego w XII i XIII wieku przez Filipa II, króla Francji.

Budowa rozpoczęła się w 1997 roku pod kierownictwem Michela Guyota, właściciela Château de Saint-Fargeau, zamku oddalonego o 13 kilometrów od Saint-Fargeau. Lokalizacja została wybrana ze względu na dostępność materiałów budowlanych: opuszczony kamieniołom, duży las, a także obecność stawu. 

Pozwolenie na budowę wydała gmina Treigny, 25 lipca 1997 r. Teren został oczyszczony, postawiono pierwsze warsztaty i przystąpiono do realizacji projektu. Kamień węgielny położono 20 czerwca 1997 r., a do 1998 r. zbudowano zewnętrzne mury o wysokości jednego metra Już wtedy zamek Guédelon został otwarty dla publiczności.

Turyści oglądają go od lat

Budowa zamku z wykorzystaniem średniowiecznych metod wymaga wiele czasu i wysiłku. Nawet transport materiałów musi się odbywać z użyciem siły ludzi i zwierząt pociągowych, gdyż dostawa ciężarówkami zaburzyłaby proces badawczy.

Fot. Zamek w 2009 r./ en.wikipedia.org/Christophe.Finot/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Dopiero w czerwcu 2010 r. wielka wieża osiągnęła wysokość 15 metrów wysokości. Po 13 latach ciężkiej pracy i wyrzeczeń turyści mogli zobaczyć budowlę przypominającą prawdziwy średniowieczny zamek.

W listopadzie 2014 roku zamek został zaprezentowany w serialu BBC „Two Secrets of the Castle", w którym projekt został opisany jako „największy eksperyment archeologiczny świata”. W serialu występują Ruth Goodman, Peter Ginn i Tom Pinfold.

Jeszcze przed ukazaniem się serialu, zamek przyciągał około 300 tys. zwiedzających rocznie i przynosił dochody w wysokości około 3 mln euro. Wszyscy chcą zobaczyć, jak budowano fortece w średniowiecznej Europie.

Fot. Zamek w 2014 r./ en.wikipedia.org/Benoît Prieur/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Zbliża się koniec budowy

Zakończenie budowy zostało przewidziane na 2023 r. Jeśli nie wydarzy się nic złego, to za 3 lata będziemy mogli zobaczyć nowy - średniowieczny zamek w pełnej krasie. Turyści liczą na możliwość zwiedzania i dotykania eksponatów, czego nie można robić w autentycznych obiektach z epoki.

W Polsce obecnie trwa budowa co najmniej trzech zamków, jednak nie mogą się równać z francuskim, ze względu na autentyczność. Na Pomorzu po długiej przerwie wznowiono prace nad polskim Hogwartem w Łapalicach, w wielkopolskim Katarzyninie ostatnie elementy uzupełniają pałac na środku pola,w Stobnicy nadal unosi się atmosfera skandalu przy budowie zamku na skraju rezerwatu przyrody.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Fot. Zamek w 2017 r./ en.wikipedia.org/Espirat/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Fot. Zamek w 2019 r./ en.wikipedia.org/Benoît Prieur/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Źródło: Wikipedia