Turysci.pl Świat Trwają dyskusje ws. zakazu podróżowania po UE. Niektóre kraje już podjęły decyzję
fot. pixabay/markusspiske

Trwają dyskusje ws. zakazu podróżowania po UE. Niektóre kraje już podjęły decyzję

24 stycznia 2021
Autor tekstu: Hubert Mrozowicz

Zakaz podróżowania po Europie znany jest dobrze wszystkim z wiosny 2020 roku, gdy świat mierzył się z pierwszą falą koronawirusa. Na przestrzeni ostatnich miesięcy dało się wyczuć coraz większą swobodę w podróżowaniu. Jak się jednak okazuje, coraz głośniej mówi się o przywróceniu zakazu podróżowania w Unii Europejskiej. Niektóre państwa mają zdecydowane zdanie w temacie zamknięcia granic.

Zakaz podróżowania po Europie

Zakaz podróżowania po Europie bez wątpienia byłby po raz kolejnym dużym ciosem dla branży turystycznej, która niemal od roku boryka się z wieloma problemami, które wynikają z epidemii koroanwirusa.

Kraje Unii Europejskiej mniej lub bardziej rygorystycznie walczą z pandemią. Władze państw, co jakiś czas, decydują się na pełny lockdown, a nawet godzinę policyjną.

Godzina policyjna została wprowadzona w takich krajach jak Niemcy czy Francja. Poziom wykrywania nowych zakażeń w tych państwach zmalał, lecz wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.

Kolejnym krokiem, który miałby zabezpieczyć kraje Unii Europejskiej miałoby być zamknięcie granic i wstrzymanie ruchu międzynarodowego. Na taki krok zdecydowana jest m.in. Belgia. Premier belgijskiego rządu, Alexander De Croo, wprost mówi o zastopowaniu europejskiej turystyki.

- Mówimy o podróżach, które nie są niezbędne, na przykład wyjazdy turystyczne muszą być wstrzymane. Każdy wyjazd za granicę to obecnie ryzyko przywiezienia nowej mutacji koronawirusa. Sytuacja w państwach sąsiadujących jest gorsza, więc musimy uchronić przed pogorszeniem się sytuacji w naszym kraju - powiedział premier rządu na wideokonferencji z udziałem unijnych przywódców.

Rząd Belgii nie zamierzał jednak czekać na decyzję Unii Europejskiej i postanowił sam działać w tej sprawie. W piątek 22 stycznia w Belgii obowiązuje zakaz przemieszczania się. Z informacji, jakie dotarły do mediów, wiemy, że ma on obowiązywać do 1 marca 2021 roku.

Prawdopodobnie śladami Belgów pójdą Niemcy , którzy również rozważają przywrócić kontrole na swoich granicach. O czym pisaliśmy tutaj.

Paszport szczepionkowy może uratować turystykę 

Coraz głośnie mówi się również o paszportach szczepionkowych, które mogłyby uratować branże turystyczną. Niestety wciąż tempo szczepień w całej Europie daje sporo do życzenia , dlatego pomysł wprowadzenia specjalnych paszportów nie jest tematem bieżących dyskusji w UE.

Paszport szczepionkowy miałby być szansą dla osób odpornych na koronawirusa, aby mogli swobodnie podróżować. Oprócz powolnych szczepień, pojawia się dodatkowa wątpliwość, naukowcy nie mają wciąż pewności, czy zaszczepione osoby nie będą faktycznie przenosić wirusa.

Branża turystyczna w całej Europie liczy mimo wszystko, że w kolejnych tygodniach sytuacja epidemiologiczna na Starym Kontynencie poprawi się, a podróże powrócą do naszej codzienności.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: fly4free

Obserwuj nas w
autor
Hubert Mrozowicz

Z wykształcenia kulturoznawca i aktor. Z pasji podróżnik, który uwielbia pisać i dzielić się z innymi swoimi historiami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy