Zabytkowe cmentarze na mapie Polski, które warto odwiedzić. To prawdziwe mauzolea
Już jutro Wszystkich Świętych i Polacy tłumnie ruszą na cmentarze, by odwiedzić groby swoich bliskich. To czas wyjątkowy i pełen zadumy. Niektórzy też decydują się na wizytę na nekropoliach, gdzie pochowano osoby zasłużone, żołnierzy oraz sławne osobistości ze świata kultury. Na które cmentarze w Polsce warto się udać?
Najstarszy cmentarz w Polsce
Dzień Zmarłych tradycyjnie przypada 1 listopada. O korki wówczas nietrudno, a parkingi pod cmentarzami tego dnia to największa zmora kierowców. Odwiedzamy znane nam groby i spotykamy się z rodziną. W Polsce jednak są cmentarze, które oprócz tego, że są popularne, znajdują się w rejestrze zabytków. To niemal prawdziwe muzea pod gołym niebem, wypełnione niezwykłymi rzeźbami. Spoczywają tam zasłużeni obywatele kraju.
Najbardziej znanym jest oczywiście Cmentarz Powązkowski w Warszawie . To najstarszy tego typu obiekt w Polsce. Został założony w 1790 roku, na działce, którą podarowała rodzina Szymanowskich. Nazwiska, jakie tam ujrzymy to m.in.: Bolesław Prus, Czesław Niemen , Wojciech Młynarski, czy Irena Sendlerowa.
Zabytkowe cmentarze w Małopolsce
Turyści, którzy wybierają się w Tatry, mogą złożyć wizytę w Starym Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem . Znajduje się niedaleko Krupówek, przy ulicy Kościeliskiej. To niezaprzeczalnie jedna z najsłynniejszych metropolii w kraju. Cmentarz powstał w XIX wieku i znajdują się na nim groby także zasłużonych bądź sławnych osób. Trzeba jednak wiedzieć, że aby wejść na jego teren, należy zapłacić 3 zł (os. dorosła) lub 1,50 zł (dzieci i młodzież).
Niedaleko Zakopanego, bo w Krakowie zlokalizowany jest kolejny zabytkowy cmentarz - Rakowicki . Zlokalizowany jest przy ul. Rakowickiej 26 i został założony w 1803 roku. Pochowani są tam nie tylko mieszkańcy, ale i zasłużeni twórcy kultury, naukowcy, działacze polityczni czy uczestnicy ruchów niepodległościowych. Zobaczymy tam nagrobki np. Jana Matejko, Ignacego Daszyńskiego czy Wisławy Szymborskiej .
Te cmentarze warto odwiedzić podczas Wszystkich Świętych
Innym wartym odwiedzenia cmentarzem jest cmentarz wojenny z I wojny światowej w Oleśnicy w województwie lubelskim. W lewym rogu ogrodzonego terenu znajduje się marmurowa kaplica, która powstała w 1918 roku. Pochowani są tam głównie niemieccy, austriaccy i rosyjscy żołnierze.
Ostatni, zabytkowy cmentarz znajduje się w Łodzi przy ulicy Ogrodowej. Stary Cmentarz, bo taka brzmi jego nazwa, powstał w 1855 roku i podzielono go na część katolicką, prawosławną i protestancką. Znajdziemy tam mauzolea łódzkich rodów fabrykanckich: Grohmanów, Geyerów, Kunitzerów czy Kindermannów, a także nagrobek znanego aktora - Leona Niemczyka.