Turysci.pl
Pensjonaty w nad morzem i w górach wystawiane na sprzedaż

screen/webcamera.com

Wysyp ofert sprzedaży pensjonatów w Polsce. Trudna sytuacja przedsiębiorców

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Przedsiębiorcy z branży turystycznej masowo sprzedają pensjonaty i domy wczasowe. Kryzys doprowadził do dramatycznej sytuacji wielu właścicieli obiektów noclegowych. W internecie pojawił się wysyp ofert, dotyczących miejsc zlokalizowanych zarówno w górach, jak i nad morzem.

Turystyczne miejscowości świecą pustkami, co zobaczyć można na żywo na kamerach online dostępnych na stronach webcamera.pl. Podróżnych jest jak na lekarstwo i trudno się dziwić, bo ogólnokrajowy lockdown praktycznie zupełnie zamroził całą branżę. Właściciele pensjonatów jednak z problemami borykają się już od wielu miesięcy, czego skutkiem jest wiele ofert sprzedażowych, które pojawiły się w internecie.

Pensjonaty na sprzedaż

W ostatnim czasie na portalach sprzedażowych pojawiło się wiele ofert dotyczących pensjonatów, hoteli oraz obiektów noclegowych. Media wskazują, że w wielu przypadkach może być to wynik przedłużającego się kryzysu pandemicznego, ograniczeń w przyjmowaniu gości oraz zamrożeniu sektora turystycznego.

Tunezja zaostrza przepisy dla turystów

Tunezja zaostrza restrykcje dla turystów do końca kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Serwis Turysci.pl przyjrzał się ofertom na olx.pl oraz otodom.pl. Po wpisaniu frazy „pensjonat", znaleźć można bardzo dużo pozycji, które nie dotyczą rezerwacji urlopowych, a kupna całego obiektu.

Dzisiaj pojawiła się m.in. oferta sprzedaży pensjonatu w Szklarskiej Porębie, który swoją działalność rozpoczął w 1985 roku. Obiekt jest w samym centrum miasta, niecałe 500 metrów od wyciągu krzesełkowego, więc przypuszczać można, że jeszcze przed pandemią cieszył się sporą popularnością. Obecnie kupić go można za 1,27 mln zł, a stoi na działce o powierzchni 832 metrów kwadratowych.

To jednak niejedyna oferta pochodząca z terenów górskich. Na sprzedaż został również wystawiony pensjonat w Karpaczu, również położony w centrum. W czasach swojej świetności oferował 24 pokoje noclegowe, a jego historia sięga 1910 roku. Co więcej, budynek wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków, a na sprzedaż za 2,8 mln zł wystawiony został na początku kwietnia.

Liczne ogłoszenia dotyczą też pensjonatów znajdujących się nad morzem. Już po chwili znajdujemy 18-pokojowy pensjonat w Międzyzdrojach, położony zaledwie 150 metrów od plaży.

Podobne oferty dotyczą też miejsc w nadmorskim Radzikowie czy Grzybowie. W obu przypadkach są to oferty opublikowane w ostatnich miesiącach, dysponujące więcej niż 10 pokojami.

Przy pomocy narzędzi precyzujących wyniki wyszukiwania, postanowiliśmy sprawdzić liczbę ogłoszeń dotyczących sprzedaży pensjonatów, które w serwisie pojawiły się od końca stycznia. Za obszar wyszukiwania przyjęliśmy całą Polskę, odznaczając oferty wynajmu. Naszym oczom ukazała się lista 67 obiektów noclegowych na sprzedaż.

Oczywiście nie można generalizować i przyjmować, że wszyscy właściciele sprzedają swoje pensjonaty z powodu trwającego kryzysu. Niemniej widok jest bardzo przygnębiający, a powszechnie wiadomo, że sytuacja w branży turystycznej w 2020 roku i pierwszych miesiącach 2021 roku nie była łatwa i nie sprzyjała prowadzeniu biznesu opartego na podróżnych.

Próbowaliśmy skontaktować się z kilkoma osobami, wystawiającymi pensjonaty na sprzedaż, większość z nich jednak nie chciała komentować swojej decyzji. Jedna z właścicielek zgodziła się na publikację jej komentarza, zaznaczyła jednak, by nie podawać żadnych danych jej lub jej oferty, z wyjątkiem imienia. W rozmowie potwierdziła jednak, że przyczyną jej decyzji był kryzys pandemiczny.

Prowadzę to miejsce z mężem od ponad 20 lat. I ja mówię, to nie jest pierwszy kryzys, który mamy, to nie tak, że raz jest źle i ja się poddaję. [...] Ale nigdy, ale to nigdy, nie były one [kryzysy - przyp. red.] tak długie. Jak nas otworzyli w lutym, to już myślałam, że będzie normalnie, bo telefony faktycznie dzowniły w kółko – opowiedziała portalowi Turysci.pl pani Katarzyna.

Niestety potem rząd ogłosił ogólnopolski lockdown, co było gwoździem do trumny obiektu naszej rozmówczyni.

Już na jesieni mówiliśmy o zamknięciu, ale nam szkoda było zimowego sezonu. Jak on nie wypalił, to czekaliśmy na otwarcie w lutym. A teraz zamknęli wszystko i nie wytrzymaliśmy. Ogłoszenie daliśmy 2 tygodnie temu, ale na razie żadnego odzewu. I w sumie się nie dziwię, bo kogo teraz stać na inwestycje i to jeszcze w pensjonat? – słyszymy.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: OLX, Otodom

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >