Wyłoniła się na Bałtyku. Polska zyskała nową wyspę, turyści nie są tam mile widziani
Słyszeliście o Wyspie Estyjskiej? Właśnie powstaje na Morzu Bałtyckim i zachwyca internautów. Niewielu wie, że zaczęła pojawiać się już w 2019 roku jako skutek uboczny utworzenia kanału na Mierzei Wiślanej. Ma pełnić wyjątkową rolę.
Na Morzu Bałtyckim powstaje wyspa
W 2022 roku na Mierzei Wiślanej otwarto kanał , który łączy drogą morską Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską w celu uproszczenia, skrócenia i pogłębienia morskiego szlaku na Bałtyk . Podczas trwania prac już w 2019 roku j ako skutek uboczny zaczęła powstawać sztuczna wyspa , która nawet doczekała się już swojej nazwy.
Wyspa Estyjska to oczywiście nazwa nieoficjalna i tymczasowa. Aby stała się pełnoprawna, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji musiałoby ją zaakceptować i ogłosić. Na chwilę obecną jest to w zasadzie kawałek lądu.
Jaką powierzchnię ma Wyspa Estyjska na Bałtyku?
Wyspa Estyjska powstała na skutek przetransportowania przez maszyny budowlane piasku z dna morza i następnie jego rozgarnięcie. Ma już powierzchnię 1280-200 ha i powstaje na planie elipsy o długości osi głównych 1932 m i 1192 m z obwodem wynoszącym 4,9 km.
We wrześniu 2020 roku umieszczono stalowe ścianki, które wyznaczają jej kształt. Mówi się, że ma mierzyć ok. 2-3 m n.p.m, a ziemia do jej uformowania ma być przywożona z miejsca budowy kanału. W sieci pojawiły się zdjęcia i nagrania z lotu ptaka.
Jaką rolę będzie pełnić wyspa na polskim morzu?
Docelowo Wyspa Estyjska ma pełnić przydatną środowisku rolę. Ma stać się siedliskiem dla ptaków oraz roślinności . Inwestycja kanału przyniosła niemałe straty przyrodnicze, wyspa ma je zrekompensować.
Czytaj też: Brytyjska dziennikarka wychwala polskie miasto. Nazwała je "klejnotem krajów bałtyckich