Wiecie gdzie są "zielone płuca Polski"? Niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić
Wyjazd wakacyjny najlepiej zaplanować w granicach naszego państwa. Niepewna sytuacja za granicą może przerodzić się w masę kłopotów, a zostając w Polsce nie będziemy się nudzić. Dla spragnionych świeżego powietrza idealnym miejscem będą "Zielone Płuca Polski". Obszar położony na północnym wschodzie naszego kraju ogranicza Obwód Kaliningradzki, Litwa i Białoruś, obejmuje całe województwo podlaskie oraz część mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
Wyjazd na łono natury
Najcenniejsze obszary zielone to oczywiście Puszcza Białowieska, która jest jednym z ostatnich fragmentów pierwotnej puszczy, porastającej kiedyś całą Europę . Najstarszy Park Narodowy w Polsce został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2010 r. Pośród kilkusetletnich drzew żyje mnóstwo dzikich zwierząt, krtóre są zagrożone wyginięciem. Hodowla zachowawcza żubrów znajdująca się w okolicach Białowieży jest najbardziej znaną w Polsce, a obecnie zamieszkuje ją ok. 700 osobników.
Kraina wielu kultur
Podlasie jest krainą wielu kultur, dlatego gdy znudzą nam się spacery po lesie, możemy zobaczyć różne oblicza polskich wsi. Tatarzy nadal zamieszkują nasz kraj i pielęgnują swoje tradycje, co najlepiej widać w Kruszynianach i Bohonikach. Kruszyniany zachowały tradycyjny układ wsi z XVII wieku, jednak ich największym skarbem jest najstarszy w Polsce meczet. Drewniany budynek został wybudowany na początku XVIII wieku i do dziś służy mniejszości tatarskiej. W Bohonikach znajduje się drugi meczet, jednak jest dużo młodszy, ponieważ jego budowa trwała na przełomie XIX i XX wieku. Obie miejscowości leżą na szlaku turystycznym oznaczonym kolorem zielonym. Punktem, w którym warto się zatrzymać jest Jurta Tatarska. To gospodarstwo agroturystyczne, w którym spróbujemy tradycyjnych tatarskich dań.
Kulturę prawosławną najlepiej poznawać w Supraślu. Znajduje się tam Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa, który został wybudowany pod koniec XV wieku. Jest to jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich na terenie Polski. Miasteczko jest najbardziej znane z Muzeum Ikon, które powstało właśnie w budynkach klasztornych. Zbiory obejmują ok. 300 ikon oraz przedmioty sakralne i unikatowe freski. Zwiedzanie jest multimedialną podróżą m.in. przez wnętrze cerkwi, pustelniczą pieczarę czy też wiejską chatę. Warto przejść się ulicami miasta, które zachowało dawny klimat dzięki drewnianym budynkom mieszkalnym i sakralnym.