Turysci.pl
wulkan karaiby

fot. Twitter/ Rowan Van Dijk

Wybuch wulkanu na Karaibach. La Soufriere był uśpiony od ponad 40 lat

10 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Wulkan La Soufriere, który uaktywnił się w grudniu po ponad 40 latach, wybuchł w piątek. Doszło do ewakuacji tysięcy ludzi archipelagu Małe Antyle na Karaibach.

W piątek doszło do wybuchu wulkanu La Soufriere, znajdującego się na karaibskiej wyspie Saint Vincent. Konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi zamieszkujących najbliższe okolice wulkanu.

Wulkan La Soufriere obudził się po ponad 40 lat

La Soufriere pozostawał uśpiony od 1979 roku, jednak w grudniu wulkan zaczął wykazywać aktywność. Wówczas zaczął wyrzucać w powietrze parę i dym.

Sytuacja w ostatnich dniach zaczęła się pogarszać, co skłoniło w czwartek wieczorem premiera Saint Vincent i Grenadyn, Ralpha Gonsalvesa, do zarządzenia ewakuacji osób znajdujących się w najbliższej okolicy.

Do erupcji wulkanu La Soufriere doszło w piątek z samego rana. Cały obszar w wyniku wybuchu pogrążony został w kompletnej ciemności, mimo że był pogodny poranek.

lawina w tatrach

Lawiny w Tatrach. W piątek zeszło co najmniej sześć, w sobotę doszły kolejne

CZYTAJ DALEJ

- Możliwe jest, że wystąpią pewne szkody materialne. To może trwać przez dni, tygodnie, a nawet miesiące - powiedziała Erouscilla Joseph, dyrektorka ośrodka badań sejsmicznych na Uniwersytecie Indii Zachodnich, cytowana przez TVN. - Mniejsze eksplozje trwały przez cały dzień - dodała.

4500 osób mieszkających najbliżej wulkanu zostało ewakuowanych przy pomocy dwóch statków wycieczkowych. Wciąż trwa jednak ewakuacja kolejnych mieszkańców na wyspy innych państw Karaibów. Ewakuowane osoby przewożone są m.in. na Santa Lucię, Grenadę, Barbados i Antiguę.

Najtragiczniejsza w skutkach erupcja tego wulkanu zdarzyła się w 1902 roku, kiedy wskutek wybuchu zginęło ponad tysiąc osób.

Wzmożona aktywność wulkaniczna występuje również w Europie. Przypomnijmy, że kilka dni temu doszło do ewakuacji setki osób w Islandii z powodu otwarcia nowej szczeliny w wulkanie. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet, TVN

Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Egipt. Wypadek autobusu z turystami. 12 osób nie żyje, 34 osoby ranne

Czytaj więcej >

Świat

Martwy żółw w zatoce Guanabara w Rio de Janeiro. Wokół szyi miał plastikową torbę

Czytaj więcej >

Świat

Abu Zabi łagodzi przepisy wjazdowe. Zaszczepieni nie będą musieli odbyć kwarantanny

Czytaj więcej >

Świat

Polscy turyści trzy razy częściej wybierali Turcję

Czytaj więcej >

Świat

Burza tropikalna uderzyła w USA. Odwołane loty, setki tysięcy osób bez prądu

Czytaj więcej >

Świat

Trzy cyklony w Ameryce Północnej. Grace uderzyła w Tulum, nad Nowy Jork zbliża się Henri

Czytaj więcej >