Turysci.pl
wulkan karaiby

fot. Twitter/ Rowan Van Dijk

Wybuch wulkanu na Karaibach. La Soufriere był uśpiony od ponad 40 lat

10 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Wulkan La Soufriere, który uaktywnił się w grudniu po ponad 40 latach, wybuchł w piątek. Doszło do ewakuacji tysięcy ludzi archipelagu Małe Antyle na Karaibach.

W piątek doszło do wybuchu wulkanu La Soufriere, znajdującego się na karaibskiej wyspie Saint Vincent. Konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi zamieszkujących najbliższe okolice wulkanu.

Wulkan La Soufriere obudził się po ponad 40 lat

La Soufriere pozostawał uśpiony od 1979 roku, jednak w grudniu wulkan zaczął wykazywać aktywność. Wówczas zaczął wyrzucać w powietrze parę i dym.

Sytuacja w ostatnich dniach zaczęła się pogarszać, co skłoniło w czwartek wieczorem premiera Saint Vincent i Grenadyn, Ralpha Gonsalvesa, do zarządzenia ewakuacji osób znajdujących się w najbliższej okolicy.

Do erupcji wulkanu La Soufriere doszło w piątek z samego rana. Cały obszar w wyniku wybuchu pogrążony został w kompletnej ciemności, mimo że był pogodny poranek.

lawina w tatrach

Lawiny w Tatrach. W piątek zeszło co najmniej sześć, w sobotę doszły kolejne

CZYTAJ DALEJ

- Możliwe jest, że wystąpią pewne szkody materialne. To może trwać przez dni, tygodnie, a nawet miesiące - powiedziała Erouscilla Joseph, dyrektorka ośrodka badań sejsmicznych na Uniwersytecie Indii Zachodnich, cytowana przez TVN. - Mniejsze eksplozje trwały przez cały dzień - dodała.

4500 osób mieszkających najbliżej wulkanu zostało ewakuowanych przy pomocy dwóch statków wycieczkowych. Wciąż trwa jednak ewakuacja kolejnych mieszkańców na wyspy innych państw Karaibów. Ewakuowane osoby przewożone są m.in. na Santa Lucię, Grenadę, Barbados i Antiguę.

Najtragiczniejsza w skutkach erupcja tego wulkanu zdarzyła się w 1902 roku, kiedy wskutek wybuchu zginęło ponad tysiąc osób.

Wzmożona aktywność wulkaniczna występuje również w Europie. Przypomnijmy, że kilka dni temu doszło do ewakuacji setki osób w Islandii z powodu otwarcia nowej szczeliny w wulkanie. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet, TVN

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >