Protesty przedsiębiorców w Warszawie. Górale domagają się otwarcia turystyki
Turystyka od miesięcy pozostaje zamknięta z powodu trwającej pandemii koronawirusa. Hotele mogły się otworzyć zaledwie na kilka tygodni. Przedsiębiorcy wyszli na ulice Warszawy, aby zaprotestować przeciwko rządowym rozporządzeniom. Wśród nich są górale, którzy domagają się ponownego otwarcia turystyki, która zapewnia utrzymanie większości mieszkańców Podhala.
O godz. 7 rano protestujący zaczęli gromadzić się w Ogrodzie Saskim
Górale domagają się m.in. otwarcia hoteli i restauracji
Policja zatrzymała co najmniej sześć osób
Turystyka jest jednym z sektorów, które najbardziej ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa. Cierpi jednak również branża gastronomiczna, a także wiele innych, które ze względu na rządowe rozporządzenia musiały zostać zamknięte. 10 kwietnia w Warszawie przedsiębiorcy wyszli na ulice, aby wspólnie zaprotestować przeciwko zamknięciu ich biznesów.
Przedsiębiorcy domagają się m.in. otwarcia turystyki
Kilkudziesięciu przedsiębiorców zebrało się w Ogrodzie Saskim w Warszawie o 7 rano, aby zaprotestować przeciwko zamykaniu swoich biznesów. Obok, na placu Piłsudskiego odbywały się obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej.
Wśród protestujących byli górale, przedstawiciele grupy „Wolni przedsiębiorcy", którzy domagają się otwarcia branży turystycznej. Zapewnia ona utrzymanie większości mieszkańców Podhala.
https://www.facebook.com/zakopane.zne/videos/5470948496280074
– W bezpiecznym reżimie sanitarnym możemy być bezpieczni dla wszystkich. Bo w Europie jesteśmy teraz chyba jedynym krajem, w którym są teraz zamknięte hotele – mówił podczas konferencji przedstawiciel Wolnych Przedsiębiorców Gerard Wolski.
– W powiecie tatrzańskim nie ma gwałtownych wzrostów zachorowań, choć podczas ferii było tu pełno ludzi – dodawał.
Jak podaje RMF, około godz. 8 doszło do przepychanek z policją. Rzucano również świece dymne oraz petardy, a uczestnicy wznosili okrzyki „j... PiS" oraz „mamy prawo protestować. Jak powiedział PAP rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak, aresztowano co najmniej sześciu uczestników protestu.
– Mieliśmy do czynienia z naruszeniem nietykalności, a także znieważeniem policjanta i odmową podania danych – wyjaśnił.
https://www.facebook.com/zakopane.zne/videos/5471005986274325
Przypomnijmy, że w tym roku hotele otwarte były zaledwie przez 3 tygodnie, po luzowaniu restrykcji od 12 lutego. Data ta pokryła się z konkursem w skokach narciarskich i weekendem walentynkowym, co przyczyniło się do kumulacji liczby turystów w Zakopanem. Wkrótce obiekty noclegowe zostały ponownie zamknięte, a rządowe rozporządzenie przedłużono do 18 kwietnia.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Nagła wiadomość wicepremiera. Chodzi o obostrzenia i wakacje
Pilne ostrzeżenie dla tysięcy Polaków. Proszą o zostanie w domach
Źródło: Wolni Przedsiębiorcy, RMF24, Gazeta Wyborcza