Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Wybraliście mniej znane polskie uzdrowiska. Niektóre propozycje zaskakują
Redakcja Turyści
Redakcja Turyści 03.07.2023 13:10

Wybraliście mniej znane polskie uzdrowiska. Niektóre propozycje zaskakują

Solanki Uzdrowisko Inowrocław, Szczawnica i Cieplice Śląskie-Zdrój
Fot. Solanki Uzdrowisko Inowrocław/Facebook Szczawnica Miasto i Gmina/Flickr by Piotr Rokita

Ostatnio wyłoniliście najlepsze uzdrowiska w Polsce. Na liście znalazły się popularne i wyjątkowo piękne miejsca. Jednak nie uszło naszej uwadze to, że wśród propozycji znalazły się równie ciekawe uzdrowiska, które ostatecznie nie trafiły do rankingu.

Te miejsca pojawiały się w waszych komentarzach na tyle często, że postanowiliśmy o nich wspomnieć w osobnym artykule. Oto trzy interesujące uzdrowiska, do których warto się wybrać.

Tężnie i Park Solankowy w Inowrocławiu

W komentarzach wyróżniliście wiele uzdrowisk, lecz najczęściej wspominaliście o tężniach i Parku Solankowym w Inowrocławiu. Park liczy ponad 85 hektarów i na jego terenie znajdują się “Solanki” Uzdrowisko Inowrocław, ogrody zapachowe, aleje pełne kwiatów i stawów oraz wiele gatunków drzew liściastych.

Jednak najważniejszą atrakcją tego miejsca są tężnie solankowe. Z wyglądu przypominają wieloboki, które mierzą aż dziewięć metrów wysokości oraz 300 metrów długości. Po ich ścianach spływa solanka. Unoszące się w tym miejscu powietrze ma działania prozdrowotne, m. in. leczy schorzenia dróg oddechowych, alergie, a nawet stany ogólnego wyczerpania. Na terenie parku można też znaleźć Pijalnię Wód “Inowrocławianka” oraz pierwszą palmiarnię w województwie kujawsko-pomorskim.

Uzdrowisko Dzwonkówka w Szczawnicy

Szczawnica również pojawiła się w tym zestawieniu. O samej miejscowości wspominaliśmy, że jest jednym z najmniej zatłoczonych miejsc do zwiedzania przez turystów. Oprócz tego jest świetną lokacją na aktywny odpoczynek regeneracyjny. Oferuje nie tyle spacery po górskich szlakach, co Drogę Pienińską, którą można też pokonać rowerem, jednocześnie ciesząc wzrok malowniczymi widokami.

W Szczawnicy najbardziej polecaliście Sanatorium Uzdrowiskowe “Dzwonkówka”. Położone jest na wzgórzu w Parku Górnym. Jego dogodna lokalizacja pozwala na oglądanie pięknej panoramy miasta oraz Małych Pienin. W okolicy uzdrowiska jest również okazja na spróbowanie wód mineralnych Stefan, Jan, Helena, Józefina, Józef oraz Szymon.

Uzdrowisko Cieplice

Na tej liście nie mogło zabraknąć uzdrowiska w Cieplicach. Powstało pod koniec XIII w. w miejscowości Cieplice Śląskie-Zdrój, co czyni je najstarszym tego typu obiektem w Polsce. To miejsce wyróżnia się gorącymi źródłami leczniczymi z temperaturą dochodzącą do 90 stopni Celsjusza. Przez wiele lat z tych wód korzystały znane osobistości, m. in. Johann Goethe, Hugo Kołłątaj czy sama królowa Marysieńka Sobieska. Wody cieplickie mają od 16 do 22 tys. lat. Dzięki swoim właściwościom termalnym zapobiegają tworzeniu się kamieni w układzie moczowym, próchnicy na zębach, a także działają antybakteryjnie.