Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > W tych górach nie zastaniesz tłumów turystów. Polskie szlaki kuszą niesamowitymi widokami
Magda Antoł
Magda Antoł 24.06.2023 18:50

W tych górach nie zastaniesz tłumów turystów. Polskie szlaki kuszą niesamowitymi widokami

Pieniny
Fot. Pixabay

Góry są jedną z wielu opcji do wyboru przy planowaniu wakacyjnego odpoczynku. Najczęściej turyści wybierają Tatry i Bieszczady, gdzie tłumnie oblegają nie tyle górskie szlaki, co okoliczne atrakcje.

Jednak są takie miejsca w Polsce, gdzie turystów nie jest aż tak dużo, a widoki i atrakcje są w stanie przekonać do siebie niejednego miłośnika górskich wycieczek.

Uzdrowisko otoczone malowniczymi Pieninami

Szczawnica jest miastem uzdrowiskowym, znajdującym się na pograniczu Pienin i Beskidu Sądeckiego. Twórcą uzdrowiska był Józef Szalay, który w XIX w. wybudował pierwsze pensjonaty i stworzył Park Górny. Na terenie miasta znajdują się źródła mineralne i można ich skosztować w Pijalni Wód Mineralnych w “Domu nad Zdrojami”.

W tym miejscu opcji na zwiedzanie jest kilka. Jedną z nich jest pokonanie Drogi Pienińskiej na rowerze, prowadzącej do starych zabudowań Czerwonego Klasztoru. Jeśli nie przepadacie za rowerowymi wycieczkami, to warto zainteresować się górskimi szlakami w Szczawnicy. Prowadzą one na m. in. Sokolicę, Trzy Korony oraz Wysoki Wierch. Natomiast gdy szukacie niestandardowej formy oglądania pięknych, górskich widoków, warto skorzystać z usług flisaków i spłynąć Dunajcem nie tyle do Szczawnicy, co leżącego nieopodal Krościenka. W samym mieście koniecznie zajrzyjcie do Dolnego i Górnego Parku, w których znajdziecie chwilę wytchnienia od upalnych dni i pooglądacie liczne rzeźby.

Urokliwe wioski w Beskidach

Jeśli nie interesują was w tym roku wycieczki po górach, to możecie odwiedzić kilka miejscowości na terenie Beskidu Niskiego i Sądeckiego. Wartymi uwagi są Jaśliska, Wysowa-Zdrój oraz Piwniczna-Zdrój. Pierwsza miejscowość jest wsią podkarpacką, leżącą nad rzeką Jasiołką. Jaśliska są o tyle wyjątkowe, że znajdują się w niej drewniane zabudowy pochodzące z XIX w. Jest to też nie lada gratka dla fanów polskich produkcji filmowych, gdyż to właśnie tam nakręcono sceny do “Bożego Ciała”, filmu nominowanego do Oscara. Oprócz tego są też szlaki prowadzące do licznych rezerwatów oraz cerkwi łemkowskich.

Kolejną propozycją jest małopolska wieś znana z solankowych wód leczniczych. Na jej terenie ulokowany jest park zdrojowy, gdzie można spróbować różnych wód mineralnych. Niedaleko Wysowej-Zdrój znajdują się też zabytkowe cerkwie i cmentarze pochodzące z czasów I wojny światowej.

Warto też odwiedzić Piwniczną-Zdrój, gdzie oprócz bogatych w lecznicze właściwości wody mineralne, zastaniecie również baseny na Rdwanowie, liczne trasy turystyczne dla pieszych i rowerzystów liczące aż 280 km, a także spływ Popradem.

Zamki nad Jeziorem Czorsztyńskim

Historycy także znajdą coś dla siebie w otoczeniu górskich widoków. Nad Jeziorem Czorsztyńskim ulokowane są dwa zamki w Czorsztynie i w Niedzicy. Pierwszy z nich został wybudowany na wzgórzu w XIV w. i aktualnie znajduje się pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego. Jak podał kronikarz Jan Długosz, w XIII w. właścicielem zamku był Piotr Wydżga, szlachcic i członek Zakonu Krzyżackiego, lecz tej informacji nie potwierdzają współcześni historycy.

Natomiast po drugiej stronie jeziora znajduje się zamek “Dunajec” w Niedzicy. Miał powstać w I połowie XIV w. i służyć jako forteca broniąca północnej granicy Węgier. Dopiero po I wojnie światowej został włączony do Polski, ale wciąż jego właścicielami były węgierskie rody aż do 1945 r. Według legendy po zamku krąży zjawa Brunhildy, którą mąż pod wpływem gniewu wepchnął do studni.

Oprócz zamków największą atrakcją turystyczną w regionie jest jedna z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce Velo Dunajec, zaczynająca się niedaleko Tarnowa, a kończąca w Zakopanem. A jeśli udacie się w góry Gorce, to możecie natrafić tam na Bramę w Gorce, czyli niedawno otwartą polską ścieżkę w koronach drzew.