Wulkan Etna znów się obudził. Satelita sfotografował kłęby dymu i lawę
Znajdujący się na Sycylii wulkan Etna ponownie się uaktywnił. W ubiegłym tygodniu przebudził się po raz 50. w tym roku, wyrzucając fontanny lawy i chmury wulkanicznego pyłu. Moment udało się uchwycić satelicie Sentinel 2.
Ten rok na Sycylii przebiega pod znakiem wzmożonej aktywności Etny. W ubiegłym tygodniu wulkan przebudził się po raz 50. Satelita Sentinel 2 uchwycił moment wyrzucenia kłębów dymu i lawy.
Zdjęcia zostały udostępnione na Twitterze Dyrekcji Generalnej ds. Przemysłu Obronnego i Przestrzeni Kosmicznej przy Komisji Europejskiej.
Etna uaktywniła się po raz 50. w tym roku
Zdjęcia zostały wykonane 30 sierpnia przez satelitę Sentinel 2. Doskonale widać na nich moment erupcji wulkanu - wydobywająca się z krateru lawę oraz kłęby dymu.
Chociaż erupcja wulkanu może zaniepokoić, eksperci wskazują, że choć aktywność Etny jest w tym roku bardzo duża, mieszkańcom Sycylii nic nie zagraża.
Erupcje mają wpływ na wygląd Etny
Erupcje Etny zdarzają się regularnie od 2011 roku. W tym roku aktywność wulkanu jest bardzo wysoka, a ostatni wybuch miał miejsce 30 sierpnia.
Co ciekawe, aktywność wulkanu ma wpływ na jego wysokość - w tym roku z powodu 50 wybuchów, urósł już o 37 metrów - podaje portal Space.
Zmienił się również kształt Etny - jeden z czterech kraterów szczytowych Etny (południowo-wschodni) wznosi się teraz na nieco ponad 3357 metrów wysokości. Tym samym przewyższył 33 metry północno-wschodni krater, który przez ostatnie czterdzieści lat był najwyższym.
- Etna przygotowywała się do czegoś dużego (obawialiśmy się dużej erupcji) z intensywną aktywnością sejsmiczną, deformacją gruntu i odgazowaniem - napisał na Twitterze Boris Behncke z Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii (INGV).
Behncke dodał, że seria erupcji rozpoczęła się 16 lutego. Od tego czasu sejsmiczność jednak nieco ustała, a deformacja gruntu zmieniła się w deflację.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
-
Spo jrzeli na pasażera i zabronili mu wejść do samolotu. Nie do wiary, co mu powiedzieli
-
Polacy przebili samych siebie, może paść rekord. Na potęgę wybierali jeden kierunek
-
Zmieniają zasady dla osób zaszczepionych. Będą spore ułatwienia
Źródło: Gazeta.pl