Wulkan Etna znów się obudził. Satelita sfotografował kłęby dymu i lawę
Znajdujący się na Sycylii wulkan Etna ponownie się uaktywnił. W ubiegłym tygodniu przebudził się po raz 50. w tym roku, wyrzucając fontanny lawy i chmury wulkanicznego pyłu. Moment udało się uchwycić satelicie Sentinel 2.
Ten rok na Sycylii przebiega pod znakiem wzmożonej aktywności Etny. W ubiegłym tygodniu wulkan przebudził się po raz 50. Satelita Sentinel 2 uchwycił moment wyrzucenia kłębów dymu i lawy.
Zdjęcia zostały udostępnione na Twitterze Dyrekcji Generalnej ds. Przemysłu Obronnego i Przestrzeni Kosmicznej przy Komisji Europejskiej.
Etna uaktywniła się po raz 50. w tym roku
Zdjęcia zostały wykonane 30 sierpnia przez satelitę Sentinel 2. Doskonale widać na nich moment erupcji wulkanu - wydobywająca się z krateru lawę oraz kłęby dymu.
Chociaż erupcja wulkanu może zaniepokoić, eksperci wskazują, że choć aktywność Etny jest w tym roku bardzo duża, mieszkańcom Sycylii nic nie zagraża.
#EUSpace for #Volcano monitoring
— 🇪🇺 DG DEFIS #StrongerTogether (@defis_eu) August 31, 2021
In 2021 #Etna 🌋 is showing a high level of activity
Last weekend, the 5⃣4⃣th paroxysm of the year was recorded
⬇️The lava emitted during the eruption is visible in the latest @CopernicusEU #Sentinel2 🇪🇺🛰️image which was acquired on 30 August pic.twitter.com/GCuEbZ9HbY
Erupcje mają wpływ na wygląd Etny
Erupcje Etny zdarzają się regularnie od 2011 roku. W tym roku aktywność wulkanu jest bardzo wysoka, a ostatni wybuch miał miejsce 30 sierpnia.
Co ciekawe, aktywność wulkanu ma wpływ na jego wysokość - w tym roku z powodu 50 wybuchów, urósł już o 37 metrów - podaje portal Space.
Zmienił się również kształt Etny - jeden z czterech kraterów szczytowych Etny (południowo-wschodni) wznosi się teraz na nieco ponad 3357 metrów wysokości. Tym samym przewyższył 33 metry północno-wschodni krater, który przez ostatnie czterdzieści lat był najwyższym.
- Etna przygotowywała się do czegoś dużego (obawialiśmy się dużej erupcji) z intensywną aktywnością sejsmiczną, deformacją gruntu i odgazowaniem - napisał na Twitterze Boris Behncke z Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii (INGV).
Behncke dodał, że seria erupcji rozpoczęła się 16 lutego. Od tego czasu sejsmiczność jednak nieco ustała, a deformacja gruntu zmieniła się w deflację.
Etna jest najwyższym i największym w Europie stożkiem wulkanicznym, zajmującym powierzchnię co najmniej 1250 kilometrów kwadratowych. Wulkan od 2013 roku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.... Etna was building up for something big (we feared an eruption from the flank) with intense seismic activity, ground deformation, and degassing. On 16 February the real series of paroxysms started, seismicity stopped, ground deformation reversed to deflation (2/2)
— Boris Behncke (@etnaboris) August 31, 2021
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Spojrzeli na pasażera i zabronili mu wejść do samolotu. Nie do wiary, co mu powiedzieli
Polacy przebili samych siebie, może paść rekord. Na potęgę wybierali jeden kierunek
Zmieniają zasady dla osób zaszczepionych. Będą spore ułatwienia
Źródło: Gazeta.pl