Turysci.pl
E-GrC1BWEAMgU32

fot. Twitter/ @defis_eu

Wulkan Etna znów się obudził. Satelita sfotografował kłęby dymu i lawę

5 Września 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Znajdujący się na Sycylii wulkan Etna ponownie się uaktywnił. W ubiegłym tygodniu przebudził się po raz 50. w tym roku, wyrzucając fontanny lawy i chmury wulkanicznego pyłu. Moment udało się uchwycić satelicie Sentinel 2.

Ten rok na Sycylii przebiega pod znakiem wzmożonej aktywności Etny. W ubiegłym tygodniu wulkan przebudził się po raz 50. Satelita Sentinel 2 uchwycił moment wyrzucenia kłębów dymu i lawy.

Zdjęcia zostały udostępnione na Twitterze Dyrekcji Generalnej ds. Przemysłu Obronnego i Przestrzeni Kosmicznej przy Komisji Europejskiej.

Etna uaktywniła się po raz 50. w tym roku

Zdjęcia zostały wykonane 30 sierpnia przez satelitę Sentinel 2. Doskonale widać na nich moment erupcji wulkanu - wydobywająca się z krateru lawę oraz kłęby dymu.

Chociaż erupcja wulkanu może zaniepokoić, eksperci wskazują, że choć aktywność Etny jest w tym roku bardzo duża, mieszkańcom Sycylii nic nie zagraża.

Erupcje mają wpływ na wygląd Etny

Erupcje Etny zdarzają się regularnie od 2011 roku. W tym roku aktywność wulkanu jest bardzo wysoka, a ostatni wybuch miał miejsce 30 sierpnia.

Co ciekawe, aktywność wulkanu ma wpływ na jego wysokość - w tym roku z powodu 50 wybuchów, urósł już o 37 metrów - podaje portal Space.

Zmienił się również kształt Etny - jeden z czterech kraterów szczytowych Etny (południowo-wschodni) wznosi się teraz na nieco ponad 3357 metrów wysokości. Tym samym przewyższył 33 metry północno-wschodni krater, który przez ostatnie czterdzieści lat był najwyższym.

- Etna przygotowywała się do czegoś dużego (obawialiśmy się dużej erupcji) z intensywną aktywnością sejsmiczną, deformacją gruntu i odgazowaniem - napisał na Twitterze Boris Behncke z Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii (INGV).

Behncke dodał, że seria erupcji rozpoczęła się 16 lutego. Od tego czasu sejsmiczność jednak nieco ustała, a deformacja gruntu zmieniła się w deflację.Etna jest najwyższym i największym w Europie stożkiem wulkanicznym, zajmującym powierzchnię co najmniej 1250 kilometrów kwadratowych. Wulkan od 2013 roku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Tylko 1 na 10 turystów odpowie na wszystkie pytania poprawnie. 7 stolic dla prawdziwych obieżyświatów

Pytanie 1 z 7

Na rozgrzewkę: które miasto jest stolicą Czarnogóry?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gazeta.pl

Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Trąba powietrzna na włoskiej wyspie Pantellaria. Dwie osoby nie żyją

Czytaj więcej >

Europa

Pożary w Hiszpanii. Szczególnie groźna sytuacja wokół kurortu Estepona

Czytaj więcej >

Europa

Chorwacja w czerwonej strefie ECDC. Apel polskiej ambasady do turystów

Czytaj więcej >

Europa

Dania znosi wszystkie ograniczenia. W kraju udało się zaszczepić ponad 70 proc. społeczeństwa

Czytaj więcej >

Europa

Austria zaostrza restrykcje. Wracają maseczki, będą ograniczenia dla niezaszczepionych

Czytaj więcej >

Europa

Wenecja ustawi kamery i bramki do kontroli. Chcą w ten sposób ograniczyć liczbę turystów

Czytaj więcej >