Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Właśnie weszło w życie. Zamknięte szlaki turystyczne w Tatrach i zakaz wędrowania nocami
Redakcja Turyści
Redakcja Turyści 02.03.2023 14:39

Właśnie weszło w życie. Zamknięte szlaki turystyczne w Tatrach i zakaz wędrowania nocami

Tatry
East News/Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Tatrzański Park Narodowy zamyka niektóre szlaki i zakazuje wędrowania po jego terenie od zmierzchu do świtu. Wybierasz się w góry? Sprawdź dokładną listę zasad. Niektóre już obowiązują, kolejne wejdą w życie 3 marca.

Czego nie wolno robić nocą na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego?

Przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego przypominają, że od 1 marca do 30 listopada nie wolno się po nim swobodnie poruszać od zmierzchu do świtu. To z uwagi m.in. na okres godowy, kiedy zwierzęta potrzebują spokoju. 

Wiosną (do 15 maja) zakaz jest jeszcze bardziej restrykcyjny. Na wskazane szlaki można w tym okresie wyruszać najwcześniej o godz. 8, bo właśnie poranki są kluczowe dla tokujących cietrzewi. 

Które odcinki szlaków turystycznych w Tatrach są teraz zamknięte nocą? 

  • Polana Chochołowska - Bobrowiecki Żleb - Grześ (znaki żółte);
  • Bobrowiecka Przełęcz - Bobrowiecki Żleb (połączenie ze szlakiem żółtym) - Grześ (znaki niebieskie);
  • Grześ - Długi Upłaz - Rakoń (znaki niebieskie).
Niedźwiedź zaatakował kobietę, trafiła do szpitala. Cudem uratował ją niepozorny przedmiot Pilot najpierw zgasił światła na pokładzie, a potem nagle zrobił pętlę nad Morzem Północnym

Uwaga na niedźwiedzie w Tatrach! Nocą dzikie zwierzęta stają się bardziej agresywne

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego wyjaśniają, że lista gatunków zwierząt prowadzących nocny tryb życia jest bardzo długa. Wiele z nich widujemy także w ciągu dnia: większość gryzoni, kuny, gronostaje, łasice, ryjówki, jeże, borsuki, wilki, niedźwiedzie, dziki, sarny i jelenie.

Dla pozostałych zwierząt, w tym dla przeważającej części ptaków wróblowatych, noc jest czasem nie tylko odpoczynku, ale jednocześnie wzmożonej czujności, bo polują wtedy drapieżniki. 

- Szczególnie ważnym zadaniem jest zapewnienie dziko żyjącym zwierzętom możliwie najlepszej ochrony nocą przed ludźmi zakłócającymi ich spokój - mówią wprost przyrodnicy.

Wczesną wiosną to wyjątkowo ważne, bo trwają gody (cietrzewie i głuszce odbywają toki), a ciężarne samice przygotowują się do porodu.

Ograniczenie turystom poruszania się nocą ma umożliwić zwierzętom swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania i dziennego odpoczynku. Wilki, niedźwiedzie, rysie i lisy w nocy chętnie wędrują szlakami. 

Zakaz jest także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania z niedźwiedziem. Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne. Zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny.

Projekt bez tytułu (7).png

Niedźwiedź - fot. East News, Ron Watts/Design Pics
 

W Tatry po ekstremalne wrażenia ruszysz dopiero, gdy sokoły odchowają młode

Z ograniczeniami w Tatrach muszą się też liczyć taternicy i narciarze ekstremalni. Nie wolno bowiem przeszkadzać sokołom mającym gniazdo w rejonie Kazalnicy Cubryńskiej w powiększaniu rodziny. 

- Rejon wspinaczkowy zostanie ponownie otwarty, kiedy sokoli przychówek bezpiecznie opuści gniazdo - zapowiadają pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. 

Zamknięte będą drogi wspinaczkowe i linie zjazdowe udostępnione dla narciarstwa ekstremalnego na obszarze:

  • Żleb Krygowskiego – Mały Kocioł Mięguszowiecki – Niżnia Galeria Cubryńska – Cubryńska Kopka – z Cubryńskiej Kopki ściany opadające do Mnichowego Żlebu (łącznie ze Żlebem Szulakiewicza). 
  • Północnym ograniczeniem jest wylot Mnichowego Żlebu – podstawa ściany Kazalnicy Liliowej i Kazalnicy Cubryńskiej do Żlebu Krygowskiego. 
  • Zakaz będzie obowiązywał od 3 marca do 31 lipca