Turysci.pl > Świat > Władze zamknęły Machu Picchu, jeden z siedmiu cudów świata. Ewakuowano ponad 400 osób
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 23.01.2023 17:21

Władze zamknęły Machu Picchu, jeden z siedmiu cudów świata. Ewakuowano ponad 400 osób

Machu Picchu
unsplash/Beatriz Ramos

Zamieszki w Peru, które zapoczątkowało odwołanie prezydenta Pedra Castilla już teraz mocno niekorzystnie wpłynęły na turystykę tego miejsca. Jak się okazuje to jeszcze nie koniec, a chaos w kraju przyczynił się również do zamknięcia jednego z cudów świata!

Po trwających blisko półtora miesiąca zamieszkach w Peru rząd zdecydował, że w obawie o życie turystów, których część zdecydowała się nawet na opuszczenie objętego protestami terenu na własnych nogach, musi posunąć się jeszcze o krok dalej. Zamyka jeden z siedmiu cudów świata - Machu Picchu oraz popularny wśród podróżujących szlak Inków.

Władze Peru zamykają Machu Picchu

Peruwiańskie Ministerstwo Kultury wydało oświadczenie, w którym poinformowało, że ze względu na zagrożenie życia turystów odwiedzających cytadelę Machu Picchu, spowodowane panującymi od około półtora miesiąca zamieszkami wywołanymi życiem politycznym kraju, atrakcja zostaje wyłączona z możliwości odwiedzin. Podobnie stało się ze szlakiem Inków, który również był uznawany za jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji przez turystów w Peru.

- Decyzja o zamknięciu sieci szlaków Inków i cytadeli Machu Picchu zapadła ze względu na sytuację społeczną i w trosce o bezpieczeństwo odwiedzających - czytamy w oficjalnym oświadczeniu władz.

Taka decyzja najprawdopodobniej jest spowodowana faktem, że już wcześniej poprzez zamieszki w rejonie twierdzy Inków utknęło około 400 turystów, z czego więcej niż pół stanowili obcokrajowcy. Problemy spowodowało szkodzenie torów kolejowych prowadzących wzdłuż trasy do cytadeli. Podczas konferencji tamtejszy minister polityki zapewnił, że wszyscy zostali bezpiecznie ewakuowani.

Protesty w Peru trwają już prawie półtora miesiąca

Choć zamieszki wywołane przez zwolenników prezydenta Pedra Castillo zaczęły się jeszcze 7 grudnia, nic nie wskazuje na to, aby między protestującymi a rządem w najbliższym czasie miało dojść do jakiegokolwiek porozumienia. Do najgroźniejszych sytuacji dochodzi zwłaszcza w stolicy kraju - Limie. Władze we wprowadzanie porządku zaangażowały nie tylko policję, ale także wojsko.

Szacuje się, że do tej pory w antyrządowych protestach życie straciło około 46 demonstrujących i funkcjonariuszy. Dotychczas ataki miały miejsce w kilku kluczowych miejscach, na terenie kampusu uczelni Universidad Nacional Mayor de San Marcos, miejsca wydobycia miedzi oraz na lotniskach w Arequipa, Cusco i w kilku innych miastach zwłaszcza na południu kraju.

  1. Polacy łapią się za kieszenie. Pokazali paragon z restauracji w centrum Zakopanego

  2. Stewardessa znalazła w toalecie ręcznie napisaną kartkę. Natychmiast wezwała pomoc

  3. Który paszport jest najsilniejszy? Polski dokument w czołówce

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

źródło: fly4free.pl

Tagi: Świat