wieś także ma wspaniałe zabytkiFot. commons.wikimedia.org/Kojote/CC0

Wsie, w których czas się zatrzymał. Turyści pokochali Szlak Architektury Drewnianej

Wieś kojarzy się wielu osobom z beztroskimi wakacjami z czasów dzieciństwa. W Polsce jest kilka miejsc, które pokazują, jak wyglądało życie dawnych ich mieszkańców. Na Szlaku Architektury Drewnianej turystów czeka prawdziwa podróż w czasie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • gdzie szukać Szlaku Architektury drewnianej
  • co warto zobaczyć
  • o ogromnej wartości drewnianych obiektów

Wieś może się wydawać mało interesująca, lecz każdy, kto trafi na Szlak Architektury Drewnianej, wróci do domu oczarowany. Nie tylko stare chaty znajdują się w skansenach i małych miejscowościach, które nie uległy zniszczeniu w czasie wojny. Świetnie zachowały się budowle sakralne, a także spichlerze, wiatraki i wyposażenie domów.

Wieś odtworzona w parku etnograficznym

Szlak Architektury Drewnianej przebiega przez 4 województwa: śląskie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Dzięki niemu najważniejsze elementy dawnej kultury mogą być łatwo odnalezione przez turystów, a przede wszystkim zyskały opiekę konserwatorów.

Zaczynając od Śląska, warto zajrzeć do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Znajduje się tam prawie 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej. Zobaczymy tak kościół, spichlerze i domy ludności z różnych warstw społecznych.

wieś

Fot. commons.wikimedia.org/Kojote/CC0

Kolejnymi ciekawymi obiektami są kościoły Wszystkich Świętych w Sierotach (pow. gliwicki) i Łaziskach (pow. wodzisławski), wzniesione w połowie XV wieku. Niezwykłe konstrukcje przetrwały próbę czasu mimo tego, że do ich budowy użyto materiałów o średniej trwałości. Drewno jest regularnie impregnowane, dzięki czemu nadal możemy je podziwiać.

wieś

Fot. Kościół w Łaziskach/ pl.wikipedia.org/Sławomir Milejski/CC BY/3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Małopolska to nie tylko Szlak Orlich Gniazd

W województwie małopolskim znajdziemy 253 zabytkowych obiektów drewnianych. Są to kościoły, cerkwie, dzwonnice, dwory, wille i skanseny, a aż 8 z nich zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Film promocyjny regionu można obejrzeć na kanale Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce w serwisie YouTube.

Przykładem może być Cerkiew Opieki Matki Bożej w Owczarach, która jest jedną z najstarszych cerkwi łemkowskich. Turystów zachwyca jej skomplikowana konstrukcja, a także bogate wnętrze. Widać ile pracy włożyli mieszkańcy, by móc się pochwalić tak piękną świątynią.

wieś

Fot. pl.wikipedia.org/Henryk Bielamowicz/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Podkarpackie zabytki drewniane

Szlak Architektury Drewnianej na terenie województwa podkarpackiego ma ponad 1200 km. Najczęściej spotykanymi obiektami są drewniane cerkwie, jednak nie brakuje tam cennych, zabytkowych kościołów i pięknej zabudowy wiejskiej. Turyści mogą także podziwiać stare dworki oraz obiekty zabytkowej techniki.

Jednym ze wspaniałych obiektów jest dwór w Trześniowie, który powstał w pierwszej połowie XIX wieku, na miejscu wcześniejszej rezydencji starostów. Turyści mogą tam znaleźć nocleg, co jest dodatkową atrakcją. Właściciele obiektu prowadzą także stadninę koni, więc okolicę można zwiedzać z grzbietów tych zwierząt.

wieś

Fot. pl.wikipedia.org/Honza Groh/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Wiejskie chaty z Gór Świętokrzyskich

W województwie świętokrzyskim mamy do dyspozycji cztery trasy Szlaku Architektury drewnianej oraz małą pętlę kielecką. Prym wiodą obiekty sakralne, jednak nie zabrakło tez malowanych chat czy młynów. Po wędrówce po górach można zajrzeć do jednej z miejscowości, gdzie mieszkańcy zadbali o drewniane zabytki i z dumą prezentują swoje dziedzictwo.

Jednym z najciekawszych miejsc jest skansen w Tokarni, będący oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej. Znajduje się niedaleko Chęcin i gromadzi drewniane obiekty z obszaru większego niż województwo. Budynki ustawiono w kilku sektorach: budownictwa małomiasteczkowego, wyżynnego, dworsko-folwarcznego, świętokrzyskiego i terenów lessowych.

wieś

Fot. pl.wikipedia.org/Dawid Galus/CC BY-SA 3.0 PL/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł