Turysci.pl
Wieś Zawoja zyskuje popularność

zawoja.pl

Czy byliście we wsi Zawoja? Jest najdłuższa i największa w Polsce, podbija serca turystów

2 Listopada 2020

Autor tekstu:

Sara Osiecka

Udostępnij:

Wieś dla wielu jest wspomnieniem z czasów dzieciństwa. Niemal każdy wyjeżdżał tam na wakacje, by spędzić czas na beztrskich zabawach na łonie natury, próbując lokalnych przysmaków czy podziwiając niebywałe krajobrazy. Dziś jedna z nic

Wieś dla wielu będzie symbolem dzieciństwa i słonecznych wakacji. Niektórzy nadal lubią spędzać urlop z dala od zgiełku miasta, a niektóre miejsca zyskują coraz większą popularność wśród turystów. Należy do nich między innymi Zawoja, która jest najdłuższą i największą wsią w Polsce. Ma około 18 kilometrów długości oraz ponad 100 kilometrów kwadratowych powierzchni całkowitej. Jednak to nie jedyne atuty miejscowości.

Wieś Zawoja podbija serca turystów

Zawoja leży w Małopolsce i choć wydawać by się mogło, że ten region kusi głównie dzięki takim miastom jak Kraków czy Zakopne, to nie do końca prawda. Jak się okazuje, zaskakująco dużo turystów wybrało właśnie te wyjątkową wieś jako cel swojej podróży. Według rankingu portalu Nocowanie.pl, to właśnie ta lokacja była na 10. miejscu wśród najcheniej wybieranych w województwie małopolskim. Leżąca u stóp Babiej Góry wieś przyciąga amatorów podróży niczym magnes. Nic dziwnego - jest przepięknie umiejscowiona i bardzo spokojna. To idealne miejsce na odpoczynek od codzienności.

Odwiedzający mają okazję skorzystać z wielu atrakcji. Jedną z nich jest Babigórski Park Narodowy. Można w nim podziwiać aż 105 gatunków ptaków, liczn ssaki i owady, 650 gatunków roślin naczyniowych, 280 gatunków mchów, 70 roślin wysokogórskich i 54 gatunki będące pod ochroną. Rośną tam jedna z najrzadszych okazów, takie jak: okrzyn jeleni, rogownica alpejska, wyblin jednolistny, turzyca pchla, tocja karpacka, tojad morawski czy zimoziół północny. 

- Potencjał Zawoi to czyste i piękne środowisko naturalne. Ważnymi jednak czynnikami, które zadecydują, czy Zawoja stanie się znaną marką turystyczną w Polsce jest pozyskanie inwestorów i funduszy na rozwój infrastruktury oraz promocja miejscowości - twierdzą pracownicy Babiogórskiego Centrum Kultury.

We wsi Zawoja czekają także ścieżki rowerowe, hala barankowa, park linowy, wodospad na Mosornym Potoku, wyciągi narciarskie, kościół św. Klemensa z 1888 roku, lodowisko, park Czarnego Daniela. To właśnie tutaj znajduje się także ulubiony szlak Jana Pawła II.

Źródło: WP

Sara OsieckaAutor

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Od lat łączę swoje dwie największe pasje: pisanie i podróżowanie. Dzięki nim trafiłam do redakcji Turyści.pl, gdzie z mogę je połączyć, by zwrócić uwagę osób podzielających moją miłość do zwiedzania świata na istotne problemy związane z turystyką czy podpowiedzieć, jakie miejsca warto zobaczyć. Najbardziej fascynuje mnie urban exploring i mało znane, ale malownicze zakątki Polski. Jako fanka literatury grozy uwielbiam zwiedzać ruiny, o których krążą mroczne legendy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Bilety kolejowe na Pomorzu zdrożeją. Zła wiadomość dla podróżujących

Czytaj więcej >

Polska

TPN zamyka popularny szlak. Powodem niedźwiedź

Czytaj więcej >

Polska

Turystka utknęła podczas śnieżycy w drodze do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Czytaj więcej >

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >