Turysci.pl
Wieś Zawoja zyskuje popularność

zawoja.pl

Czy byliście we wsi Zawoja? Jest najdłuższa i największa w Polsce, podbija serca turystów

2 Listopada 2020

Autor tekstu:

Sara Osiecka

Udostępnij:

Wieś dla wielu jest wspomnieniem z czasów dzieciństwa. Niemal każdy wyjeżdżał tam na wakacje, by spędzić czas na beztrskich zabawach na łonie natury, próbując lokalnych przysmaków czy podziwiając niebywałe krajobrazy. Dziś jedna z nic

Wieś dla wielu będzie symbolem dzieciństwa i słonecznych wakacji. Niektórzy nadal lubią spędzać urlop z dala od zgiełku miasta, a niektóre miejsca zyskują coraz większą popularność wśród turystów. Należy do nich między innymi Zawoja, która jest najdłuższą i największą wsią w Polsce. Ma około 18 kilometrów długości oraz ponad 100 kilometrów kwadratowych powierzchni całkowitej. Jednak to nie jedyne atuty miejscowości.

Wieś Zawoja podbija serca turystów

Zawoja leży w Małopolsce i choć wydawać by się mogło, że ten region kusi głównie dzięki takim miastom jak Kraków czy Zakopne, to nie do końca prawda. Jak się okazuje, zaskakująco dużo turystów wybrało właśnie te wyjątkową wieś jako cel swojej podróży. Według rankingu portalu Nocowanie.pl, to właśnie ta lokacja była na 10. miejscu wśród najcheniej wybieranych w województwie małopolskim. Leżąca u stóp Babiej Góry wieś przyciąga amatorów podróży niczym magnes. Nic dziwnego - jest przepięknie umiejscowiona i bardzo spokojna. To idealne miejsce na odpoczynek od codzienności.

Odwiedzający mają okazję skorzystać z wielu atrakcji. Jedną z nich jest Babigórski Park Narodowy. Można w nim podziwiać aż 105 gatunków ptaków, liczn ssaki i owady, 650 gatunków roślin naczyniowych, 280 gatunków mchów, 70 roślin wysokogórskich i 54 gatunki będące pod ochroną. Rośną tam jedna z najrzadszych okazów, takie jak: okrzyn jeleni, rogownica alpejska, wyblin jednolistny, turzyca pchla, tocja karpacka, tojad morawski czy zimoziół północny. 

- Potencjał Zawoi to czyste i piękne środowisko naturalne. Ważnymi jednak czynnikami, które zadecydują, czy Zawoja stanie się znaną marką turystyczną w Polsce jest pozyskanie inwestorów i funduszy na rozwój infrastruktury oraz promocja miejscowości - twierdzą pracownicy Babiogórskiego Centrum Kultury.

We wsi Zawoja czekają także ścieżki rowerowe, hala barankowa, park linowy, wodospad na Mosornym Potoku, wyciągi narciarskie, kościół św. Klemensa z 1888 roku, lodowisko, park Czarnego Daniela. To właśnie tutaj znajduje się także ulubiony szlak Jana Pawła II.

Źródło: WP

Źródło: WP

Podobne artykuły

góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >
Sanepid pracuje nad obostrzeniami dla podróżujących z Indii

Polska

Sanepid zapowiada obostrzenie dla osób podróżujących z Indii i Brazylii

Czytaj więcej >
4 akcje ratowników TOPR w pół godziny

Polska

Pracowity dzień ratowników TOPR. Cztery akcje w pół godziny

Czytaj więcej >

Polska

Nowy rozkład PKP. Część pociągów zmienia trasę już w ten weekend

Czytaj więcej >

Polska

Hotele od dzisiaj mogą być otwarte z limitem gości. Weszło w życie nowe rozporządzenie

Czytaj więcej >