Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > “Wielkopolska Holandia”. Wyjątkowa w skali Europy perełka znajduje się w Polsce
Jakub Mazurkiewicz
Jakub Mazurkiewicz 08.07.2024 09:38

“Wielkopolska Holandia”. Wyjątkowa w skali Europy perełka znajduje się w Polsce

Wiatrak Wielkopolska
Fot. Marek BAZAK/East News

Jakiś czas temu pisaliśmy o “Szwajcarii Kaszubskiej”, dziś pora na kolejne europejskie porównanie. Turyści nie bez powodu dopatrują się podobieństw wyjątkowych perełek Polski do najbardziej charakterystycznych miejsc w Europie, one naprawdę zachwycają, a ilości tego typu atrakcji w Polsce co niemiara.

Wyjątkowa perełka w skali Europy w Polsce

Dziś na tapetę bierzemy wyjątkowe miejsce położone na terenie województwa wielkopolskiego. Miejsce naprawdę wyróżniające się na tle Europy, nic dziwnego, że porównywane jest do kojarzonej z kwitnącymi tulipanami Holandii. Jednak to nie kwiatowe pola łączą z tym krajem naszą Wielkopolskę, a wyjątkowy krajobraz, który wzbogacają urokliwe, drewniane wiatraki.

Czytaj więcej: Kamera w Chłapowie uchwyciła "zabawę" turystów. Ratownicy apelują, by tego nie robić

Wielkopolski Szlak Wiatraczny - musisz to zobaczyć!

Wyjątkowy obszar, o którym mowa to Wielkopolski Szlak Wiatraczny. Historia znajdujących się na nim drewnianych budowli sięga czasów, kiedy Polska była potęgą zbożową. W tamtym okresie na terenie kraju było aż 20 tys. tego typu wiatraków i aż ok. 12 tys. zlokalizowanych było właśnie na terenie Wielkopolski. Z tej sporej liczby do dziś przetrwało ok. 100, z czego 50 znajdziemy właśnie na wspomnianym wyżej szlaku.

Większość wiatraków, to tak zwane koźlaki i spotkać je możemy w okolicach Leszna, Kościana czy Przemętu. Szlak rozpoczyna się w Rydzynie i właśnie tam znaleźć możemy pierwszy obiekt. Zlokalizowany tutaj wiatrak o nazwie “Józef” ma około 250 lat. 

“Wielkopolska Holandia” to nie tylko wiatraki

Nieopodal, w Osieczynie, odwiedzić możemy Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa, tutaj na terenie obiektu znajdziemy, aż trzy drewniane, zabytkowe wiatraki. Kolejny - “Antoni”- znajduje się w Lesznie przy ulicy Strumykowej 3, warto też zobaczyć samotnie stojący wiatrak w Wolsztynie. Niektóre z nich, tak jak ten stojący w Brennie, przekształcone zostały w obiekty noclegowe. Możemy zatem spędzić tam dłuższy czas w wyjątkowym otoczeniu. Co ciekawe, każdy z wiatraków ma swoje imię, a to najczęściej pochodzi od ostatniego właściciela.

Oprócz wiatraków po drodze znajdziemy też mnóstwo równie ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc - m. in.: zamek królewski w Rydzynie lub rynek z barokowym ratuszem w Lesznie. Odpocząć można też przy niesamowicie malowniczym Jeziorze Łoniewskim.

Podróż szlakiem najlepiej odbyć środkiem transportu, najlepiej rozpocząć ją w Rydzynie i przemieszczać się dalej szlakiem, odwiedzając kolejne punkty. Świetnie sprawdzi się także rower. Trasa jednośladem od wiatraka do wiatraka, to świetny plan na weekendową wycieczkę!